6.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 33.Hafta
6.sınıf Çevre Eğitimi dersi 33.Hafta
günlük planı indir 33.HAFTA
: Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 33.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Çevre Dostu Çözümler ve Teknolojiler
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Geri Dönüşüm ve Geri Kazanım
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Geri dönüşüm ve geri kazanım kavramlarını açıklar. Geri dönüşümü mümkün olan maddeleri sınıflandırır. Geri dönüşüm teknolojilerinin kullanımına yönelik iyi örnekleri araştırır ve paylaşır. Geri dönüşüm sorunlarını irdeler ve çözüm fikirleri geliştirir.
Öğretim Yöntemleri: İşbirliğine dayalı öğrenme Problem tabanlı öğrenme Buluş tabanlı öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Geri dönüşüm malzemeleri (kağıt, plastik, cam vb.) Geri dönüşüm kutuları Akıllı tahta EBA
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere "Geri dönüşüm" kavramı hakkında bilgi verilir. Geri dönüşümün önemi ve çevreye faydaları üzerinde durulur. "Geri kazanım" kavramı açıklanır. Geri kazanımın nasıl geri dönüşümden farklı olduğu vurgulanır. Öğrenciler, geri dönüşümü mümkün olan maddeleri (kağıt, plastik, cam, metal, elektronik cihazlar vb.) sınıflandırarak gruplar halinde çalışırlar. Öğrencilere, geri dönüşüm teknolojilerinin kullanımı ile ilgili iyi örnekleri araştırmaları için zaman verilir. Öğrenciler, buldukları örnekleri sınıfla paylaşırlar. Öğrenciler, geri dönüşüm sorunlarını ele alan bir grup çalışması yaparlar. Geri dönüşümün önündeki engelleri tartışırlar ve çözüm fikirleri geliştirirler. Son olarak, öğrenciler geri dönüşüm ve geri kazanım kavramlarını pekiştiren bir değerlendirme sorusu çözerler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin geri dönüşüm ve geri kazanım kavramlarını anladıklarını değerlendirmek için bir test yapılır. Öğrencilerin geri dönüşüm teknolojilerinin kullanımına yönelik iyi örnekleri araştırma becerileri değerlendirilir. Öğrencilerin geri dönüşüm sorunlarını irdeleme ve çözüm fikirleri geliştirme becerileri değerlendirilir.