5.Sınıf Zekâ Oyunları Dersi Günlük Plan - 34.Hafta
5.sınıf Zekâ Oyunları dersi 34.Hafta
günlük planı indir 34.HAFTA
: Üç Boyutlu Cisimleri İçeren Oyunlarda Kendine Özgü Yaklaşımlar Geliştirme
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Zekâ Oyunları DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Zekâ Oyunları
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 34.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Mekanik Oyunlar
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Üç Boyutlu Cisimleri İçeren Oyunlarda Kendine Özgü Yaklaşımlar Geliştirme
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Üç boyutlu cisimleri içeren oyunlarda kendine özgü yaklaşımlar geliştirme Yeni üç boyutlu cisim oyunları tasarlama
Öğretim Yöntemleri: Gösteri-Uygulama Tartışma İşbirlikli Öğrenme Oyun Tabanlı Öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Üç boyutlu cisimler (Örn. küpler, prizmalar, piramitler) Oyun tahtası Oyun zarları Kağıt kalem Akıllı tahta veya projeksiyon cihazı
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilerin üç boyutlu cisimleri incelemeleri ve farklı yönlerden döndürmeleri istenir. 2. Öğretmen, üç boyutlu cisimleri içeren oyunlarda kullanılan temel stratejileri gösterir ve bunlar hakkında kısaca bilgi verir. (Örn. küpleri sayma, nesneleri eşleştirme) 3. Öğrenciler, verilen üç boyutlu cisimlerle oynanabilecek oyunlar hakkında tartışırlar. 4. Küçük gruplara ayrılan öğrenciler, kendi üç boyutlu cisim oyunlarını tasarlamaları ve kurallarını yazmaları için yönlendirilir. 5. Gruplar, tasarladıkları oyunları sınıfla paylaşarak kuralları açıklarlar. 6. Sınıfça oyunlar oynanır ve geri bildirimler alınır. 7. Oyunların geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için öneriler sunulur.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin tasarladıkları oyunların kurallarının netliği ve oyunun oynanabilirliği gözlemlenerek değerlendirilir. Öğrencilerin üç boyutlu cisimleri içeren oyunlarda kendilerine özgü yaklaşımlar geliştirme becerileri gözlem yoluyla değerlendirilir. Ders sonunda, öğrencilerden oyunları hakkında kısa bir yansıtma yazmaları istenir.