5.Sınıf Zekâ Oyunları Dersi Günlük Plan - 32. Hafta
5.sınıf Zekâ Oyunları dersi 32. Hafta
günlük planı indir 32. HAFTA
: Üç Boyutlu Nesnelerin Hareket ve İlişkilerini Kavrama
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Zekâ Oyunları DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Zekâ Oyunları
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 32. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Mekanik Oyunlar
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Üç Boyutlu Nesnelerin Hareket ve İlişkilerini Kavrama
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Üç boyutlu nesnelerin hareket kabiliyetlerini kavrar. Mekanik oyunlarda üç boyutlu nesnelerin hareket ve ilişkilerini kullanarak modellemeler yapabilir.
Öğretim Yöntemleri: Öğrenci merkezli öğrenme Keşfedici öğrenme Beyin fırtınası Uygulamalı öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tangram küpleri Akıllı tahta EBA
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öncelikle, üç boyutlu nesnelerin hareket kabiliyetlerinin önemi öğrencilere anlatılır. Tangram küpleri dağıtılarak öğrenciler, bu küplerle serbestçe oynamaya ve şekiller oluşturmaya teşvik edilir. Öğrencilerin oluşturduğu şekiller sınıfça incelenerek küplerin hareket kabiliyetleri ve ilişkileri hakkında beyin fırtınası yapılır. Akıllı tahta kullanılarak, belirli küplerden oluşan farklı iki boyutlu ve üç boyutlu şekiller gösterilir ve öğrencilerden bu şekilleri tangram küpleriyle yapmaları istenir. Öğrenciler, eşleştirme oyunları veya bulmaca çözümü gibi etkinlikler aracılığıyla tangram küplerini kullanarak üç boyutlu nesnelerin hareket ve ilişkilerini kullanarak modellemeler yaparlar. Dersin sonunda, öğrenciler kendi tangram küpleriyle yeni oyunlar veya modellemeler oluşturarak üç boyutlu nesneleri kavrama becerilerini pekiştirirler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin tangram küplerini kullanarak yaptıkları modellemeler incelenerek üç boyutlu nesneleri kavrama becerileri değerlendirilir. Öğrencilerin üç boyutlu nesnelerin hareket kabiliyetleri hakkında yaptıkları beyin fırtınası çalışması değerlendirilir. Öğrencilerin tangram küpleriyle oluşturdukları yeni oyunlar veya modellemeler, üç boyutlu nesneleri kavrama becerilerini ve yaratıcılıklarını değerlendirmek için kullanılır.