5.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 13. Hafta
5.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 13. Hafta
günlük planı indir 13. HAFTA
: Kur'an Kavramlarını Öğreniyorum: Şükür
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 13. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Kur'an-ı Kerimi Tanıyalım
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Kur'an Kavramlarını Öğreniyorum: Şükür
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Hamd, şükür, rahmet ve ihlas kavramlarının anlamlarını ifade eder. Kur'an okumanın amaçları hakkında bilgi verir. Öğrencilerin Kur'an okumayı sevmelerini hedefler.
Öğretim Yöntemleri: Öğretmen merkezli anlatım Tartışma Gösteri-Uygulama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ortaokul-İHL Ortaokulu Kur’an-ı Kerim Dersi (5-8.Sınıflar) Öğretim Programı Kur’an-ı Kerim sevgisi ile ilgili ayet ve hadisler Projeksiyon Akıllı Tahta Kur’an-ı Kerim ve Meali
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş (10 dakika): Öğretmen, öğrencilere Kur'an okumayı sevmenin önemini vurgular. Kur'an okumanın amaçlarını belirtir. Ayet ve hadisler okuyarak Kur'an-ı Kerim sevgisini açıklar. Kavram Öğretimi (30 dakika): Öğretmen, "şükür" kavramının anlamını açıklar. Öğrencilere örnekler verir ve tartışmaya açar. Hamd, rahmet ve ihlas kavramlarıyla ilişkili ayetler okur ve açıklar. Uygulama (10 dakika): Öğrencilere kısa bir Kur'an suresi veya ayeti okutur. Öğrencilerden surede veya ayette geçen şükür kavramını belirlemelerini ister. Grup çalışması olarak öğrencilere şükür temalı kısa bir şiir veya metin hazırlatır. Tartışma (20 dakika): Öğrencilere şükürlü bir yaşamın önemini tartışmaları için bir soru sorar. Öğrencilerin cevaplarını dinler ve yönlendirir. Şükür ile ilgili günlük yaşamdan örnekler vererek kavramı pekiştirir. Sonuç (10 dakika): Öğretmen, dersin özetini yapar. Kur'an okumayı sevmenin ve kavramlarını anlamanın önemini tekrar vurgular. Öğrencilere ev ödevi olarak şükür temalı bir dua veya metin yazmalarını ister.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin kısa sure veya ayetteki şükür kavramını belirlemeleri Öğrencilerin grup çalışması sonucu hazırladıkları şiir veya metinlerin incelenmesi Öğrencilerin ev ödevlerinde yazdıkları dua veya metinlerin değerlendirilmesi