5.Sınıf Kur’an-ı Kerim Dersi Günlük Plan - 34.Hafta
5.sınıf Kur’an-ı Kerim dersi 34.Hafta
günlük planı indir 34.HAFTA
:34.Hafta
Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Girişafta
Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Giriş
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Kur’an-ı Kerim DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Kur’an-ı Kerim
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 34.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Giriş
Alt Öğrenme Alanı-Konu: 34.Hafta
Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Girişafta
Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Giriş
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar:
34.Hafta Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Giriş Konu: Rabbena Duası ve Anlamını Öğreniyorum Hedef ve Cevap: Kur'an okumanın amaçları hakkında bilgi edinir. Rabbena duasını usulüne uygun olarak okur ve anlamını öğrenir. Ortaokul-İHL Ortaokulu Kur'an-ı Kerim Dersi (5-8.Sınıflar) Öğretim Programı'nın 3. kazanımını gerçekleştirir. Ünite: Kur'an-ı Kerimi Okumaya Giriş Konu: Rabbena Duası ve Anlamını Öğreniyorum Hedef ve Cevap: Kur'an okumanın amaçları hakkında bilgi edinir. Rabbena duasını usulüne uygun olarak okur ve anlamını öğrenir. Ortaokul-İHL Ortaokulu Kur'an-ı Kerim Dersi (5-8.Sınıflar) Öğretim Programı'nın 3. kazanımını gerçekleştirir.
Öğretim Yöntemleri: Söyleşi Anlatım Ezber Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tecvidli Kur'an-ı Kerim Elif-Bâsı (Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları) Kur'an-ı Kerim ve Meali Projeksiyon Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilerle selamlaşıp hazır olup olmadıkları kontrol edilir. 2. Önceki derste anlatılanlar kısaca hatırlatılır. 3. Kur'an okumanın amaçları ayet ve hadislerle açıklanır. Öğrencilerin Kur'an okumayı sevmelerini hedeflenir. (Örneğin, "Allah'ın rızasını kazanmak için Kur'an okuruz." ayeti okunup açıklanır.) 4. Rabbena duasının metni tahtaya yazılır ve usulüne uygun olarak okunur. (Öğrencilerin doğru telaffuz etmelerine dikkat edilir.) 5. Rabbena duasının anlamı açıklanır. (Öğrencilerin duanın içeriğini anlamalarına özen gösterilir.) 6. Öğrenciler duayı defalarca tekrarlayarak ezberlemeye çalışırlar. 7. Öğrenciler dua hakkında tartışmaya davet edilir. (Örneğin, "Duada geçen isteğin anlamı nedir?", "Biz bu isteği neden etmeliyiz?" gibi sorular sorulur.) 8. Öğrenciler Rabbena duasını farklı makamlarla okumaya teşvik edilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin Rabbena duasını usulüne uygun olarak okuyup okumadıkları gözlemlenir. Öğrencilerden duanın anlamını anlatan kısa bir yazı yazmaları istenir. Öğrencilerin dua hakkında sorulan sorulara verdikleri yanıtlar değerlendirilir.