12.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 23.Hafta
12.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 23.Hafta
günlük planı indir 23.HAFTA
: Güneş'in Yıllık Hareketi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 23.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Ay ve Güneş'in Görünür Hareketleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Güneş'in Yıllık Hareketi
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: 1. Öğrenciler, Güneş'in yıldızlara göre her gün yaklaşık 1° (zaman olarak 3dk56s) kaydığını açıklayabilecekler. 2. Öğrenciler, verilen herhangi bir tarih için Güneş'in ekliptik konum sayısını yaklaşık olarak tahmin edebilecekler. 3. Öğrenciler, Güneş'in yıllık hareketinin sonucu olarak gökyüzünün görünüşünün zamanla nasıl değiştiğini açıklayabilecekler. 4. Öğrenciler, "burç" kavramını tanımlayabilecekler. 5. Öğrenciler, Güneş'in günlük çemberinin gün ve gece yaylarının ölçülerinin, o yerdeki gündüz ve gece sürelerine karşılık geldiğini açıklayabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Tartışma Gözlem Gösteri Araştırma Performans
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. "Güneş'in Yıllık Hareketi" konusunun tanıtımı yapılarak, öğrencilerin konuya ilgisinin çekilmesi amaçlanır. 2. Ders kitabının ilgili bölümü okunarak, Güneş'in yıldızlara göre her gün yaklaşık 1° (zaman olarak 3dk56s) kaydığı açıklanır. Bu kayma, Güneş'in yıllık hareketinin bir sonucudur. 3. Güneş'in yıllık hareketinin, gökyüzünün görünüşünü nasıl etkilediğine dair sorular sorulur. Öğrenciler, yaz yıldızları ve kış yıldızları kavramlarını öğrenecekler. 4. "Burç" kavramı tanımlanır ve 12 burcun isimleri verilir. 5. Güneş'in yıllık hareketinin, belli bir tarihte gece ya da gündüzün meydana gelmediği yerlerin bulunmasına neden olduğu açıklanır. 6. Güneş'in günlük çemberinin gün ve gece yaylarının ölçülerinin, o yerdeki gündüz ve gece sürelerine karşılık geldiği vurgulanır. 7. Öğrencilerden, verilen herhangi bir tarih için Güneş'in ekliptik konum sayısını yaklaşık olarak tahmin etmeleri istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin konuyu ne kadar anladıklarını belirlemek için soru-cevap yapılır. Öğrencilerin burçlar ve ekliptik konum sayıları hakkındaki bilgilerini değerlendirmek için kısa bir quiz yapılır. Öğrencilerden, Güneş'in yıllık hareketinin sonucu olarak gökyüzünün görünüşünde meydana gelen değişimleri açıklayan bir rapor yazmaları istenir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni