12.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 28.Hafta
12.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 28.Hafta
günlük planı indir 28.HAFTA
: Dönemli Olaylarla Zamanın Ölçümü
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 28.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Zaman ve Takvim
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Dönemli Olaylarla Zamanın Ölçümü
Süre: 1 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, dönemli olarak tekrarlanan her olay ile zamanın ölçülebileceğini fark ederler. Öğrenciler, yıldızıl gün ve gerçek Güneş gününü ayırt ederler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Kum saatleri Ders kitabı Multimedya araçları Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere, "Zamanı ölçmek için hangi yöntemleri biliyorsunuz?" sorusu sorulur. Öğrencilerden alınan yanıtlar doğrultusunda, zamanı ölçmek için dönemli olarak tekrarlanan olayların kullanılabileceği belirtilir. Örneğin, kum saatinin tamamen boşalması, sarkaçın bir tur atlaması veya Güneş'in ufuk çizgisinden tekrar ufuk çizgisine çıktığı süre gibi olayların zaman ölçmede kullanılabilecekleri vurgulanır. Her gruptan bir kum saati yapması istenir. Kumun tamamen dökülmesi için geçen süre "bir kum saati" olarak tanımlanır. Öğrencilerden bu saat kullanılarak bir ders süresi ile bir gün uzunluğunun kaç kum saati olduğunu belirlemeleri istenir. Öğrenciler kum saatlerini kullanarak yaptıkları gözlemler sonucunda, dönemli olarak tekrarlanan her olayın zaman ölçmede kullanılabileceği sonucuna varırlar. Öğrencilere, farklı kültürlerde zamanı ölçmek için kullanılan çeşitli araçlar ve yöntemler hakkında bilgi verilir. Yıldızıl gün ve gerçek Güneş günü kavramları açıklanır ve aralarındaki farklar tartışılır. Öğrenciler, yıldızıl gün ve gerçek Güneş gününün astronomik olaylarla olan ilişkilerini araştırırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin kum saati deneyleri değerlendirilir. Öğrencilerden, dönemli olarak tekrarlanan olayların zaman ölçmede nasıl kullanıldığını açıklayan kısa bir rapor yazmaları istenir. Öğrencilerin yıldızıl gün ve gerçek Güneş günü kavramlarını anlamaları tartışma soru-cevap yoluyla değerlendirilir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni