11.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 25.Hafta
11.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 25.Hafta
günlük planı indir 25.HAFTA
: Gözlem Aletleri, Küçük Kan Dolaşımı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 25.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM DÜNYASINDA ASTRONOMİ, TIP VE MÜHENDİSLİK ALANINDAKİ GELİŞMELER (XIII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Gözlem Aletleri, Küçük Kan Dolaşımı
Süre: 2ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, gözlem aletlerinin astronomi teknolojisinin gelişimine katkılarını açıklayabilecekler. Öğrenciler, Kutbüddin eş-Şîrâzî'nin bilimsel aletlerine örnekler verebilecekler. Öğrenciler, XIII. yüzyılda tıp alanındaki gelişmeleri tanımlayabilecekler. Öğrenciler, İbn Nefis'in küçük kan dolaşımı hakkındaki çalışmalarını anlayabilecekler. Öğrenciler, yeni ilaç terkiplerinin o dönemdeki önemini anlayabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Gösteri Öğrenci katılımı
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Etkileşimli tahta Kutbüddin eş-Şîrâzî'nin bilimsel aletlerinin resimleri İbn Nefis'in küçük kan dolaşımı çalışmasının şeması
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, önceki dersteki astronomi konusunu gözden geçirir. 2. Öğretmen, gözlem aletlerinin astronomi teknolojisinin gelişimine olan katkısına vurgu yapar. 3. Öğrencilerle birlikte, Kutbüddin eş-Şîrâzî'nin bilimsel aletlerine örnekler verilir ve resimleri gösterilir. 4. Öğretmen, XIII. yüzyılda tıp alanındaki gelişmelerden bahseder. 5. Öğretmen, İbn Nefis'in küçük kan dolaşımı hakkındaki çalışmalarını ve bu çalışmanın önemini açıklar. 6. Öğrenciler, İbn Nefis'in küçük kan dolaşımı çalışmasının bir şemasını incelerler. 7. Öğretmen, dönemin yeni ilaç terkiplerinin tıptaki önemine değinir. 8. Öğrenciler, küçük kan dolaşımını gösteren bir örnek model tasarlarlar ve sunarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, küçük kan dolaşımını gösteren örnek modelleri tasarlayarak sunarlar. Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını gözlemleyerek ve sorular sorarak değerlendirir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni