11.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 30.Hafta
11.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 30.Hafta
günlük planı indir 30.HAFTA
: İslam'da Kartografinin Gelişimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 30.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İSLAM’DA ASTRONOMİ VE BATI DÜNYASINA ETKİLERİ (XIV-XV. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İslam'da Kartografinin Gelişimi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: İslam'da kartografinin gelişimini açıklar. Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfi hakkında bilgi edinir. İslam'da kartografi gelişiminin Amerika'nın keşfi üzerindeki olası etkilerini tartışır. Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriyesi" ve "portolan" haritaları hakkında bilgi sahibi olur. Piri Reis haritasını daha önceki yüzyıllara ait bir harita ile karşılaştırır.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Tartışma Örnek olay Karşılaştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Etkileşimli tahta Piri Reis haritası ve diğer haritaların görselleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş Hoca, İslam'da kartografinin önemini anlatır. Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının keşfi hakkında kısa bilgi verir. İslam'da kartografi gelişiminin Amerika'nın keşfi üzerindeki olası etkilerini tartışmaya açar. Piyale Paşa Haritası Hoca, Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriyesi" ve "portolan" haritaları hakkında bilgi verir. Piri Reis haritasının görselini gösterir ve öğrencilerle birlikte inceler. Harita Karşılaştırması Hoca, Piri Reis haritasını daha önceki yüzyıllara ait bir harita ile karşılaştırır. Öğrencilere iki haritanın arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit ettirir. Tartışma Hoca, öğrencileri gruplara ayırır ve Piri Reis haritasının coğrafi keşiflere olan katkısını tartışmalarını ister. Özet Hoca, dersi özetler ve öğrencilere İslam'da kartografinin gelişimine ilişkin ana fikirleri hatırlatır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin haritaları karşılaştırıp farklılıklarını tespit etmeleri istenir. Öğrenciler, Piri Reis haritasının coğrafi keşiflere katkısı hakkında kısa bir rapor hazırlarlar.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni