11.Sınıf İslam Bilim Tarihi Dersi Günlük Plan - 21. Hafta
11.sınıf İslam Bilim Tarihi dersi 21. Hafta
günlük planı indir 21. HAFTA
: XII. Yüzyılda Endülüs'e Etki Eden Faktörler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF İslam Bilim Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: İslam Bilim Tarihi
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 21. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: ENDÜLÜS’TE İSLAM BİLİMİNİN GELİŞMESİ (XII-XIII. YÜZYIL)
Alt Öğrenme Alanı-Konu: XII. Yüzyılda Endülüs'e Etki Eden Faktörler
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, Endülüs'ün fethinin ve İslam biliminin Endülüs'e geçişinin bilimsel gelişmeler üzerindeki etkisini anlayacaklar. Öğrenciler, Endülüs'te faaliyet gösteren Zerkâlî, Câbir b. Eflah, Zahravî, Murâdî, İbn Tufeyl, el-Mecrîtî gibi bilim insanlarını ve çalışmalarını tanıyacaklar. Öğrenciler, İbn Rüşd'ün İslam medeniyetindeki felsefe tartışmalarına katkılarını kavrayacaklar.
Öğretim Yöntemleri: Düz anlatım Soru-cevap Örnek olay Görsel malzemeler (sunum, slayt, akıllı tahta)
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Slaytlar İnternet kaynakları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Öğretmen, Endülüs'te bilimsel gelişmelerin önemini vurgulayarak derse başlar. 2. Endülüs'ün Fethi ve İslam Biliminin Geçişi Öğretmen, Endülüs'ün fethinin ardından İslam bilim insanlarının bölgeye yerleşmesi ve bilimsel çalışmalarını sürdürmesi hakkında bilgi verir. 3. Endülüs'ün Önde Gelen Bilim İnsanları Öğretmen, Zerkâlî, Câbir b. Eflah, Zahravî, Murâdî, İbn Tufeyl ve el-Mecrîtî gibi Endülüs'te faaliyet gösteren önemli bilim insanlarının çalışmalarını ayrıntılı olarak tartışır. 4. İbn Rüşd ve Felsefi Tartışmalar Öğretmen, İbn Rüşd'ün felsefeye yaptığı katkıları ve İslam medeniyetindeki felsefi tartışmalarda oynadığı rolü açıklar. 5. Sonuç Öğretmen, XII. yüzyılda Endülüs'ün bilimsel gelişmelerine katkıda bulunan faktörleri özetler ve öğrencilerin konuyu kavramalarını değerlendirir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, Endülüs'ün bilimsel gelişmelerine katkıda bulunan faktörler hakkında kısa bir özet yazmaları istenir. Öğrencilerden, Endülüs'te faaliyet gösteren bir bilim insanını seçip onun çalışmalarını daha ayrıntılı olarak araştırıp bir sunum yapmaları istenir.
..................... İslam Bilim Tarihi Öğretmeni