10.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 7. Hafta
10.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 7. Hafta
günlük planı indir 7. HAFTA
: Osmanlı Devleti'nin Teşkilat Yapısı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 7. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Devlet Teşkilatı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Osmanlı Devleti'nin Teşkilat Yapısı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler Osmanlı Devleti'nin teşkilat yapısını kavrar. Merkezî teşkilat, taşra teşkilatı ve askerî teşkilatın temel özelliklerini öğrenir. Tarihî süreçte ortaya çıkan değişiklikleri inceler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Sesli ve görüntülü eğitim araçları ile Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna ve tarihî gelişimine kısa bir giriş yapılır. 2. Akıllı tahta üzerinden merkezî teşkilatın yapısı ve temel organları (divan, vüzera, kadıaskeri, yeniçeri ağası) anlatılır. 3. Öğrenciler, ders kitabını inceleyerek taşra teşkilatı (eyalet, sancak, kaza) hakkında bilgi edinir. 4. Grup tartışmasıyla askerî teşkilatın (kapıkulu, tımarlı sipahi, acemi ocağı) özellikleri ve tarihsel değişimi incelenir. 5. Tarihî su¨reçte ortaya çıkan bazı önemli değişiklikler (millet sistemi, ıslahatlar) üzerinde durulur. 6. Öğrencilere, merkezî teşkilat, taşra teşkilatı ve askerî teşkilatın birbiriyle ilişkisi üzerine bireysel çalışma yaptırılır. 7. Grup çalışmasıyla öğrenciler, Osmanlı Devleti'nin teşkilat yapısının günümüzde Türk devletine bıraktığı izleri araştırır ve sunar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Ders boyunca öğrencilere sorulan sorular ve sınıf içi tartışmalara katılımları değerlendirilir. Öğrencilerin bireysel çalışmaları ve grup çalışmalarındaki performansları ölçülür. Ünite sonu sınavında öğrencilerin Osmanlı Devleti'nin teşkilat yapısı hakkındaki bilgi ve anlayışları test edilir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni