10.Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Dersi Günlük Plan - 5. Hafta
10.sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi 5. Hafta
günlük planı indir 5. HAFTA
: Osmanlı Devleti'nin Yönetim Anlayışı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 5. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Türklerde Devlet Teşkilatı
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Osmanlı Devleti'nin Yönetim Anlayışı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Osmanlı Devleti'nin yönetim yapısını kavrar. Veraset sistemindeki değişimleri örneklerle açıklar. Tanzimat öncesi, Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemlerinde yönetim anlayışındaki değişimleri açıklar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü eğitim araçları Akıllı Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunu ve beylikler dönemini anlatır. 2. Devletin temel kurumlarını açıklar: Divan-ı Hümayun, sadrazamlık, vezirlik, yeniçeriler, sipahiler. 3. Veraset sistemini ve ilk dönemlerdeki kardeş katli uygulamasını örneklerle açıklar. 4. Fatih Sultan Mehmet'in zamanında gerçekleşen ikinci veraset sistemine geçilir: Akkoyunlu modeli (en büyüğün padişah olması). 5. Tanzimat öncesi dönemde merkeziyetçi yönetimin özelliklerini vurgular: padişahın mutlak otoritesi, din-devlet birliği, şeriat kanunları. 6. Tanzimat Fermanı ile birlikte başlayan idari reformları anlatır: merkeziyetçiliğin azaltılması, vilayet sisteminin kurulması. 7. Meşrutiyet Dönemi'nde yönetimde gerçekleşen değişimleri açıklar: parlamento kurulması, anayasanın kabul edilmesi, padişahın yetkilerinin sınırlandırılması. 8. Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemlerindeki yönetim anlayışındaki farklılıkları karşılaştırır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere, Osmanlı Devleti'nin yönetim yapısını anlatan bir metin verilir ve sorular sorulur. Osmanlı Devleti'nin veraset sisteminin değişimiyle ilgili bir sunum hazırlamaları istenir. Tanzimat öncesi, Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemlerindeki yönetim anlayışındaki değişimleri karşılaştırmaları istenir.
..................... Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi Öğretmeni