10.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 26. Hafta
10.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 26. Hafta
günlük planı indir 26. HAFTA
: Ay Tutulması
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 26. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Ay'ın Hareketleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ay Tutulması
Süre: 1 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Ay tutulmasını tanımlamak ve açıklamak Dolunay evresinde neden her zaman ay tutulması oluşmadığını anlamak
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Tartışma Gözlem Gösteri Araştırma Performans Değerlendirmesi
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya Araçları (fotoğraflar, çizimler) Bilimsel Dergiler Ay tutulması maketleri veya sunumları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere Güneş, Ay ve Dünya'nın yarıçapları ile yere olan uzaklıkları hakkında bilgi verilir. 2. Ay tutulması tanımı yapılır ve bir şekil yardımıyla açıklanır. 3. Öğrenciler, ay tutulması oluşum sürecini anlatan bir gösteri veya deney izlerler. 4. Öğrenciler, dolunay evresinde neden her zaman ay tutulması oluşmadığını tartışırlar. 5. Öğrenciler, ay tutulmasını temsil eden maketler, sunumlar veya canlandırmalar hazırlarlar. 6. Gruplar yaptıkları çalışmaları sınıfa sunarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin hazırladıkları maketler, sunumlar veya canlandırmalar değerlendirilir. Öğrencilerin dolunay evresinde neden her zaman ay tutulması oluşmadığına dair tartışmalarına katılımları ve anlayış düzeyleri gözlenir. Öğrencilere, ay tutulmasıyla ilgili bir araştırma ödevi verilir.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni