10.Sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri Dersi Günlük Plan - 20.Hafta
10.sınıf Astronomi ve Uzay Bilimleri dersi 20.Hafta
günlük planı indir 20.HAFTA
: Eşlek Kon Düzenekleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Astronomi ve Uzay Bilimleri DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Astronomi ve Uzay Bilimleri
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 20.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Koordinat Sistemleri ve Eşlek Kon
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Eşlek Kon Düzenekleri
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, eşlek kon düzeneğinin temel unsurlarını tanıyacaklar. Öğrenciler, eşlek ve tutulum düzlemlerinin birbirlerine eğik olduğunu anlayacaklar. Öğrenciler, sağ açıklık ve dik açıklık açılarının ölçüm yönlerini belirleyebilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Görsel Araçlarla Tanımlama Anlatım Soru-Cevap Gözlem Araştırma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Multimedya araçları (animasyonlar, videolar) Fotoğraflar Bilimsel dergiler
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere, eşlek konun koordinat sistemlerinde kullanılan bir referans sistemi olduğunu açıklayın. Eşlek düzlemin, tutulum düzlemine 23° 27¢ eğik olduğunu vurgulayın. Eşlek kon düzeneğini şekiller kullanarak tanımlayın: Temel düzlem, Dünya'nın ekvator düzlemidir. Sağ açıklık açısı (α), temel düzlem üzerinde saat yönünde ölçülür. Dik açıklık açısı (δ), eşlek düzlemine dik olarak ölçülür. Öğrencilere doğru ölçüm yönünü vurgulayın: Sağ açıklık açıları doğuya doğru artar. Dik açıklık açıları kuzeye doğru artar. Öğrencilerden eşlek konun astronomik nesnelerin konumlarını belirlemede nasıl kullanıldığını araştırmalarını isteyin. Öğrencilerin bulgularını tartışarak eşlek konun astronominin çeşitli alanlarında önemini vurgulayın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden eşlek kon düzeneğinin bileşenlerini ve ölçüm yönlerini açıklayan kısa bir deneme yazmalarını isteyin. Öğrencilerden gökyüzündeki bir yıldızın eşlek konunu hesaplayan bir uygulama sunmalarını isteyin. Öğrencilerin araştırmalarına dayalı bir sunum yapmalarını isteyin.
..................... Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretmeni