9.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi Günlük Plan - 4. Hafta
9.sınıf Bilgisayar Bilimi dersi 4. Hafta
günlük planı indir 4. HAFTA
: Problem Çözme Kavramları ve Yaklaşımları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Bilgisayar Bilimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilgisayar Bilimi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 4. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Problem Çözme ve Algoritmalar
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Problem Çözme Kavramları ve Yaklaşımları
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Problem çözme sürecinin temel kavramlarını açıklar. Problem türlerini açıklar. Günlük hayatta karşılaştığı problemler için çözüm yolları önerir. Problem çözüm adımlarının doğru bir şekilde belirlenmesinin ve sıralanmasının önemini ifade eder. Verilen problem için uygun teknikleri kullanarak çözüm önerisi geliştirir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru cevap Gösterip yaptırma Sunuş Tartışma 5E Modeli Problem Çözme Y.
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders Kitabı Etkileşimli Tahta Web 2.0 Araçları Bilgisayar Projeksiyon Makinesi
Öğrenme Öğretme Süreci:
Ders, problem çözme kavramının açıklanmasıyla başlayacaktır. Öğrencilere, problem çözmenin ne olduğu ve günlük hayattaki önemi anlatılacaktır. Ardından, problem türleri (iyi tanımlanmış, kötü tanımlanmış, karmaşık) ele alınacaktır. Öğrencilere, problem çözme sürecinin aşamaları (problem tanımı, bilgi toplama, çözüm oluşturma, çözüm uygulama, değerlendirme) gösterilecektir. Bu aşamaların her birinin önemi vurgulanacaktır. Örnek problemler kullanılarak, öğrenciler problem çözme tekniklerini (örneğin, deneme yanılma, mantıksal çıkarım, algoritma kullanımı) uygulayacaktır. Problem çözme sırasında etkili düşünme stratejileri tartışılacaktır. Ders, öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları problemler için çözüm önerileri geliştirmeleriyle son bulacaktır. Bu süreçte, problem çözme sürecinin doğru uygulanmasının önemi tekrar vurgulanacaktır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin problem çözme kavramlarını ve tekniklerini kavradıklarından emin olmak için aşağıdaki değerlendirme yöntemleri kullanılacaktır: Problem çözme süreciyle ilgili bir sınav Öğrencilerin günlük hayatta karşılaştıkları problemler için geliştirdikleri çözüm önerileri Öğrencilerin sınıf tartışmalarındaki katılımları