9.Sınıf Bilgisayar Bilimi Dersi Günlük Plan - 14.Hafta
9.sınıf Bilgisayar Bilimi dersi 14.Hafta
günlük planı indir 14.HAFTA
: Olumsuz Mantık Yürütme ve Problem Çözme
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
9.SINIF Bilgisayar Bilimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilgisayar Bilimi
Sınıf: 9.Sınıf
Hafta: 14.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Karar Yapıları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Olumsuz Mantık Yürütme ve Problem Çözme
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler olumsuz mantık yürütmeyi anlayacaklardır. Öğrenciler olumsuz mantık yürütmeye örnekler verebileceklerdir. Öğrenciler mantıksal yapıları birbirine dönüştürebileceklerdir. Öğrenciler karar tabloları oluşturabileceklerdir. Öğrenciler problem çözme süreçlerinde karar yapılarını kullanarak algoritmalar tasarlayabileceklerdir. Öğrenciler problem çözme süreçlerinde karar yapılarını kullanarak akış şemaları oluşturabileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Gösterip Yaptırma 5E Modeli
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders Kitabı Etkileşimli Tahta Akış Şeması Şablonu
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, olumsuz mantık yürütmenin tanımını yapacak ve öğrencilere örnekler verecektir. 2. Öğrenciler, olumsuz mantık yürütmeyle ilgili soruları cevaplayarak kavramayı pekiştireceklerdir. 3. Öğretmen, mantıksal yapıların birbirine dönüştürülmesi hakkında açıklama yapacaktır. 4. Öğrenciler, mantıksal ifadeleri öncül biçime, birleşik biçime ve eşdeğer biçime dönüştürecektir. 5. Öğretmen, karar tablolarının oluşturulmasını açıklayacaktır. 6. Öğrenciler, verilen problem durumları için karar tabloları oluşturacaktır. 7. Öğretmen, problem çözme süreçlerinde karar yapılarının kullanımını tanıtacaktır. 8. Öğrenciler, karar yapılarını kullanarak algoritmalar tasarlayacak ve akış şemaları oluşturacaktır. 9. Öğrenciler, problem çözme görevlerini tamamlayarak karar yapılarının uygulanmasını pekiştireceklerdir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin olumsuz mantık yürütme ile ilgili soruları cevaplaması istenecektir. Öğrencilerin mantıksal yapıları dönüştürebildiği ve karar tabloları oluşturabildiği kontrol edilecektir. Öğrencilerin karar yapılarını kullanarak algoritmalar tasarlayabildiği ve akış şemaları oluşturabildiği değerlendirilecektir.