7.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 5.Hafta
7.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 5.Hafta
günlük planı indir 5.HAFTA
: İmanın İnsana Kazandırdıkları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 5.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İMAN VE İNSAN
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İmanın İnsana Kazandırdıkları
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenci, imanın insana kazandırdığı özellikleri fark eder. Öğrenci, imanın insana kazandırdığı manevi değerleri anlar. Öğrenci, imanın insana kazandırdığı ahlaki erdemleri kavrar.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Beyin fırtınası Soru-cevap
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Beyaz tahta veya projeksiyon İnternet bağlantısı
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş (5 dk): Önceki derste işlediğimiz "İman ve İtikat" konusunu hatırlatarak derse başlanır. Bugünün konusu olan "İmanın İnsana Kazandırdıkları"nın önemi vurgulanır. Tartışma (10 dk): Öğrencilerin "İman sizce insana ne kazandırır?" sorusu üzerinden serbest bir tartışma yapmaları istenir. Öğrencilerin fikirleri tahtaya veya beyaz tahtaya not alınır. Beyin Fırtınası (15 dk): Öğrenciler, tartışmada ortaya çıkan fikirleri gruplandırarak imanın insana kazandırdığı manevi değerler, ahlaki erdemler ve diğer faydaları belirlemeye çalışırlar. Öğrencilerin bulguları tekrar tahtaya veya beyaz tahtaya kaydedilir. Soru-Cevap (10 dk): Öğrencilerin imanın insana kazandırdığı faydalarla ilgili sorular sormaları teşvik edilir. Öğretmen, öğrencilerin sorularını cevaplayarak ve ek bilgiler vererek konu hakkında daha derin bir anlayış sağlamaya çalışır. Özet (5 dk): Dersin sonunda, imanın insana kazandırdığı özelliklerin özetlendiği bir sunum yapılır. Öğrencilerin konuyu iyi anladıkları onaylanır ve ödev olarak konu ile ilgili bir araştırma yapmaları istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin tartışma ve beyin fırtınası etkinliklerine katılımları gözlemlenir. Öğrencilerin imanın insana kazandırdığı faydalarla ilgili soruları değerlendirilir. Öğrencilerin ödev olarak hazırladıkları araştırmalar, konu hakkındaki anlayışlarının ölçülmesi için kullanılır.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni