7.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 18. Hafta
7.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 18. Hafta
günlük planı indir 18. HAFTA
: Allah'ın Güzel İsimleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 18. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İBADET VE İNSAN
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Allah'ın Güzel İsimleri
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Esma-i Hüsna'dan es-Samed, er-Rakîb ve el-Vedûd isimlerini tanır. Bu isimlerin anlamlarını ve Allah'ın sıfatlarıyla olan ilişkilerini açıklayabilir. Allah'ın bu isimlerle kullarına nasıl tecelli ettiğini örnekler verebilir.
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Beyin fırtınası Örneklendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta/projeksiyon cihazı Kağıt ve kalem
Öğrenme Öğretme Süreci:
Ders Saati 1 1. Önceki hafta işlenen Esma-i Hüsna'dan bazı isimleri hatırlatma yaparak derse başlayın. 2. Öğrencilere "Esma-i Hüsna" kavramını anımsatın ve Allah'ın sonsuz sıfatlarını ifade eden güzel isimler olduğunu açıklayın. 3. "es-Samed" ismini tahtaya yazın ve öğrencilerden anlamını tahmin etmelerini isteyin. 4. Öğrencilerin yanıtlarını tartışarak "muhtaç olan, ihtiyacı giderilen" anlamına geldiğini açıklayın. 5. Allah'ın es-Samed isminin kullarına nasıl tecelli ettiğine dair örnekler verin (örn. Her türlü ihtiyacımızı karşılayan, bize bağımsız yaşam gücü veren). 6. "er-Rakîb" ismini tahtaya yazın ve öğrencilere anlamını sorgulayın. 7. Öğrencilerin yanıtlarını tartışarak "gözeten, gözetleyen" anlamına geldiğini açıklayın. 8. Allah'ın er-Rakîb isminin kullarına nasıl tecelli ettiğine dair örnekler verin (örn. Bizi sürekli gözetleyen, yaptıklarımızı ve niyetlerimizi bilen). Ders Saati 2 1. "el-Vedûd" ismini tahtaya yazın ve öğrencilerden anlamını söylemelerini isteyin. 2. Öğrencilerin yanıtlarını tartışarak "çok seven, çok hoşlanan" anlamına geldiğini açıklayın. 3. Allah'ın el-Vedûd isminin kullarına nasıl tecelli ettiğine dair örnekler verin (örn. Bizi seven, bağışlayan, koruyan). 4. Öğrencilerin bu isimleri günlük yaşamlarına nasıl yansıtabileceklerini tartışın (örn. Allah'a olan bağımlılığımızı hatırlamak, O'nun bizi gözetlediğini bilmek, O'nun sevgisini kazanmaya çalışmak). 5. Öğrencilere bu üç ismin anlamlarını ve Allah'ın sıfatlarıyla olan ilişkilerini özetleyen bir ödev verin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin ödevlerine bakın ve üç ismin anlamlarını ve Allah'ın sıfatlarıyla olan ilişkilerini doğru bir şekilde açıklayıp açıklayamadıklarını değerlendirin. Öğrencilere bu isimlerle ilgili kısa bir quiz yapın. Ders boyunca öğrencilerin katılımını ve konuyu anlama seviyelerini gözlemleyin.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni