7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 9.Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 9.Hafta
günlük planı indir 9.HAFTA
: Medyaya Erişim, Takip ve İçerik Üretirken Bireysel/Toplumsal Sorumluluklar
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 9.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medyaya Erişim, Takip ve İçerik Üretirken Bireysel/Toplumsal Sorumluluklar
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Medyaya erişirken, takip ederken ve içerik üretirken bireysel ve toplumsal sorumluluklarını anlar. Medya mesajlarını eleştirel bir şekilde analiz eder. Medya içeriği üretirken etik kurallara ve sansüre dikkat eder. Medyanın toplum üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini tartışır.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete ve dergiler TV yayınlarından kayıtlar İnternet kaynakları
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğretmen, derse medyanın tanımını ve türlerini anlatarak başlar. Öğrencilere çeşitli medya örnekleri gösterilir ve medyanın günlük yaşamda oynadığı rol tartışılır. Öğrenciler, medyaya erişirken karşılaştıkları etik sorunları, sansürü ve yanlış bilgileri araştırır. Öğretmen, medya içeriği üretirken dikkat edilmesi gereken temel etik ilkeleri vurgular. Öğrenciler, medya mesajlarını eleştirel bir şekilde analiz etmek için çeşitli tekniklerle tanıştırılır. Son olarak, öğrenciler medya okuryazarlığının toplum için önemini tartışır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden medya mesajlarını eleştirel bir şekilde analiz eden kısa bir yazı yazmaları istenir. Öğrenciler, medya içeriği üretirken etik kurallara uyumu gösteren bir senaryo hazırlarlar. Öğretmen, öğrencilerin tartışma ve analiz becerilerini gözlemleyerek değerlendirir.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni