7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 30.Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 30.Hafta
günlük planı indir 30.HAFTA
: Medya iletilerinde İkna Amacıyla Kullanımı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 30.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İKNA ARACI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medya iletilerinde İkna Amacıyla Kullanımı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Medya iletilerinde dilin, yazıların, seslerin ve görsellerin ikna etme amacıyla nasıl kullanıldığını kavrar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Beyin fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete Dergi TV yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere "Medya iletilerinde dilin nasıl ikna etme aracı olarak kullanıldığını düşünüyorsunuz?" sorusuyla beyin fırtınası yaptırılır. 2. Öğrencilerden gazete, dergi, TV yayınları ve internetten medya iletilerine örnekler getirmeleri istenir. 3. Öğrencilerle birlikte bu iletilerde kullanılan dilin, yazıların, seslerin ve görsellerin nasıl ikna etme amacıyla kullanıldığı incelenir. 4. Öğrencilerin örneklerden çıkardıkları sonuçlar sınıfça tartışılır ve not edilir. 5. Örneğin, bir reklamda kullanılan canlı renkler, heyecan verici müzik ve güçlü ifadelerin izleyiciyi satın almaya nasıl ikna ettiğini inceliriz. 6. Benzer şekilde, bir haber metninde kullanılan duygusal dilin, okuyucunun belirli bir bakış açısını benimsemesini nasıl etkilediğini analiz ederiz. 7. Bu analizler yoluyla, öğrenciler medyanın ikna etmek için kullandığı çeşitli teknikleri anlarlar. 8. Son olarak, öğrencilere medyada karşılaşılan ikna edici tekniklerle ilgili farkındalık kazandırmanın önemi vurgulanır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden verilen bir medya örneğini analiz ederek onun ikna etmek için kullandığı dil, yazı, ses ve görsel tekniklerini belirten bir ödev verilebilir. Öğrencilerin ödevleri, ikna edici teknikler konusundaki anlama düzeylerini ölçmek için değerlendirilecektir.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni