7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 31. Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 31. Hafta
günlük planı indir 31. HAFTA
: İkna Etme Teknikleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 31. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İkna Aracı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İkna Etme Teknikleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, reklamlarda kullanılan ikna etme tekniklerini tanımlayabilecekler. Öğrenciler, tanık gösterme, tanınmış kişileri kullanma, sürüye uyma, mizah, geçmişe özlem, öyküleme gibi ikna tekniklerinin kullanımını örneklerle açıklayabilecekler. Öğrenciler, medya okuryazarlığı becerilerinin yaşam becerileriyle ilişkisini anlayabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Beyin Fırtınası Anlatım Soru-Cevap
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Reklamlar (gazete, dergi, TV, internet)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere çeşitli reklamlar gösterilir ve bunları incelemeleri istenir. 2. Beyin fırtınası yoluyla öğrenciler, reklamlarda gözlemledikleri ikna etme tekniklerini listelerler. 3. Tanık gösterme, tanınmış kişileri kullanma, sürüye uyma, mizah, geçmişe özlem, öyküleme gibi ikna teknikleri açıklanır ve örneklerle desteklenir. 4. Öğrencilere farklı reklamları analiz etmeleri ve kullanılan ikna tekniklerini belirlemeleri için zaman verilir. 5. Öğrenciler, medya okuryazarlığı becerilerinin yaratıcı düşünme, uzlaşma, karar verme gibi yaşam becerileriyle nasıl bağlantılı olduğunu tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, seçtikleri reklamlardaki ikna tekniklerini açıkladıkları kısa bir yazılı ödev. Öğrencilerin, medya okuryazarlığı becerilerinin yaşam becerileriyle ilişkisine dair bir sınıf tartışması.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni