7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 25.Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 25.Hafta
günlük planı indir 25.HAFTA
: Farklı İzleyici Kitlelerine Yönelik Eğlence Medyası Üretimi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 25.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Eğlence Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Farklı İzleyici Kitlelerine Yönelik Eğlence Medyası Üretimi
Süre: 2 saat
Araç-Gereç ve Kaynaklar:
Gazeteler, dergiler, TV yayınlarından örnekler
İnternet erişimi
BÖLÜM II
Kazanımlar: Farklı izleyici kitlelerinin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını belirler. Farklı medya biçimlerini kullanarak izleyici kitleleri için uygun eğlence içeriği üretir. Medya üretim süreci ile ilgili etik ilkelerin önemini anlar ve uygular.
Öğretim Yöntemleri:
Araç-Gereç ve Kaynaklar: Gazeteler, dergiler, TV yayınlarından örnekler İnternet erişimi Beyaz tahta veya flip chartaklar: Gazeteler, dergiler, TV yayınlarından örnekler İnternet erişimi Beyaz tahta veya flip chart
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler, dergiler, TV yayınlarından örnekler İnternet erişimi Beyaz tahta veya flip chart Öğretim Yöntemleri: Beyin fırtınası Soru-cevap Anlatım Yaratıcı düşünme etkinlikleri
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş: Öğrencilerin medyanın eğlence kaynağı olarak rolünü tartışmalarını sağlayın. Gazete, dergi, TV yayınları ve internet gibi farklı medya biçimlerini tanıtın. 2. Farklı İzleyici Kitleleri: Beyin fırtınası yoluyla, öğrencilerden farklı izleyici kitlelerinin özelliklerini ve ilgi alanlarını listelemelerini isteyin. Yaş, cinsiyet, eğitim seviyesi, kültür ve coğrafi konum gibi faktörleri dikkate alınmasını sağlayın. 3. Eğlence Medyası Üretimi: Öğrencileri, tanımladıkları farklı izleyici kitleleri için uygun eğlence medyası içeriği oluşturmaya davet edin. Öğrencilerin medya biçimleri, içerik türleri ve dağıtım kanalları hakkında düşünmelerini sağlayın. 4. Medya Etik İlkeleri: Medya üretim sürecindeki etik ilkeler hakkında tartışın. Örneğin, tarafsızlık, doğruluk, saygı ve mahremiyet gibi konuları ele alın. 5. Sunumlar ve Tartışma: Öğrencilerin, oluşturdukları eğlence medyası içeriği hakkında sunum yapmalarını ve aralarında tartışmalarını sağlayın. Uygunluk, yaratıcılık ve etik uygulamalara uygunluk açısından birbirlerinin çalışmalarını değerlendirmelerini teşvik edin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin sunumları Öğrencilerin oluşturdukları eğlence medyası içeriği Katılım ve sınıf tartışmalarına aktif katkıda bulunma
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni