7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 23. Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 23. Hafta
günlük planı indir 23. HAFTA
: Eğlence Amacıyla Seçilen Medya İletilerinin İçerik ve Biçim Özellikleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 23. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Eğlence Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Eğlence Amacıyla Seçilen Medya İletilerinin İçerik ve Biçim Özellikleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Eğlence amacıyla seçilen medya iletilerinin içerik ve biçim özelliklerini çözer. Medya iletilerinin içerik ve biçim özelliklerinin etkilerini analiz eder. Medya iletilerinin farklı bakış açılarını ve ön yargılarını fark eder.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler TV yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, eğlence amacıyla seçilen medya iletilerinin önemini ve günlük yaşamımızdaki yerini açıklar. 2. Öğrencilere çeşitli medya örnekleri (gazete, dergi, TV yayını, internet) gösterilir. 3. Öğrenciler, bu medya örneklerini içerik ve biçim özellikleri açısından analiz ederler. 4. İçerik özellikleri arasında; konu, bakış açısı, ön yargı, klişeler vb. ele alınır. 5. Biçim özellikleri arasında; görüntü, ses, yazı, görsel düzen vb. üzerinde durulur. 6. Öğrenciler, medya iletilerinin farklı amaçlarla nasıl kullanıldığını ve etkilerinin neler olabileceğini tartışırlar. 7. Öğretmen, medya okuryazarlığının önemi ve medya iletilerini eleştirel bir şekilde değerlendirmenin gerekliliği hakkında bilgi verir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden eğlence amaçlı seçtikleri bir medya iletisi hakkında bir analiz yazmaları istenir. Analizlerinde medya iletisinin içerik ve biçim özelliklerini ve bunların etkilerini tartışmaları gerekir. Yazılı analizler, öğrencilerin medya okuryazarlığı becerilerini değerlendirmek için kullanılır.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni