7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 20. Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 20. Hafta
günlük planı indir 20. HAFTA
: Bilgi Kaynağı Olarak Medya
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 20. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Bilgi Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Bilgi Kaynağı Olarak Medya
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmak için uygun stratejiler kullanmak.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Beyin fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler Televizyon yayınlarından kayıtlar İnternet erişimi
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Öğretmen, medyanın bilgi kaynağı olarak önemini vurgular. Öğrencilere, çeşitli medya türlerinin (gazeteler, dergiler, TV) örnekleri gösterilir. 2. Uygun Stratejilerin Belirlenmesi Öğrenciler, beyin fırtınası yaparak doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmak için uygun stratejiler üretilir. Örneğin: farklı kaynaklardan bilgiyi karşılaştırma, yazarın kimlik bilgilerini araştırma, önyargıların farkında olma gibi stratejiler ele alınır. 3. Medyanın Güvenilirliği Öğrenciler, farklı medya türlerinin güvenilirliğini tartışırlar. Öğretmen, nesnellik, sabır, etik ve dürüstlük gibi değerlerin medya güvenilirliğiyle ilişkisini açıklar. 4. Medyanın Farklı Yorumlanması Öğretmen, aynı medya iletisinin farklı bireyler tarafından farklı şekilde anlaşılabileceği konusunda uyarır. Öğrencilerden bir haber metnini okuyup kendi yorumlarını paylaşmaları istenir. 5. Medya Okuryazarlığı Projesi Öğretmen, ilk ünitede ifade edilen medya okuryazarlığı şenliğiyle ilgili proje çalışmalarına değinir. Öğrenciler, proje amaçları ve hedef kitlelerini belirleme konusunda yönlendirilir. 6. Değerlendirme Kısa bir tartışma yoluyla öğrencilerin, medyadan güvenilir bilgi edinmek için uygun stratejiler anlayıp anlamadıkları değerlendirilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin strateji belirleme konusundaki katılımları gözlemlenir. Medya güvenilirliği hakkındaki tartışmalarına katılım ve içgörüleri değerlendirilir. Öğrencilerin proje amaçları ve hedef kitlesini belirleme konusunda becerileri ölçülür.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni