7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 19. Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 19. Hafta
günlük planı indir 19. HAFTA
: Doğru ve Güvenilir Bilgilere Ulaşma
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 19. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Bilgi Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Doğru ve Güvenilir Bilgilere Ulaşma
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler bilgi kaynaklarının doğru ve güvenilirlik açısından karşılaştırmasını yapar. Öğrenciler doğru ve güvenilir bilgiye erişmek için uygun stratejileri uygular. Öğrenciler medya okuryazarlığı becerilerini geliştirir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete Dergi TV Yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, dersin konusunu ve hedeflerini öğrencilere açıklar. 2. Öğrencilerden, güvenilir bilgi kaynaklarının özelliklerini düşünmeleri istenir ve beyin fırtınası yapılır. Nesnellik, sabır, etik, dürüstlük gibi değerler vurgulanır. 3. Farklı medya türlerinin (gazete, dergi, TV yayınları, internet) doğru ve güvenilir bilgiye erişimdeki rolü tartışılır. 4. Gazetelerin nesnellik ilkelerine uyma, dergilerin uzman görüşlerine yer verme, TV yayınlarının görsel kanıtlar sunma özellikleri incelenir. 5. İnternetin bilgiye hızlı erişim sağlaması, ancak dezenformasyon yayılma riski gibi yönleri ele alınır. 6. Doğru ve güvenilir bilgiye erişmek için uygun stratejiler belirlenir. Bunlar arasında haberlerin birden fazla kaynaktan doğrulanması, yazarların yetkinliklerinin araştırılması, önyargıların farkına varılması yer alır. 7. Öğrencilerden, farklı medya kaynaklarından haberleri karşılaştırıp doğru ve güvenilir bilgilere ulaşma becerilerini uygulamaları istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, doğru ve güvenilir bilgiye erişme stratejileri hakkında bir özet yazmaları istenir. Öğrencilerin, farklı medya kaynaklardan haberleri karşılaştırıp doğru ve güvenilir bulguları belirleme yetenekleri değerlendirilir.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni