7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 17. Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 17. Hafta
günlük planı indir 17. HAFTA
: Doğru ve Güvenilir Bilgiye Ulaşmadaki Engeller
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 17. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Doğru ve Güvenilir Bilgiye Ulaşmadaki Engeller
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmanın önündeki engelleri fark etmek. Bilgi okuryazarlığı, problem çözme, araştırma ve uzlaşma gibi yaşam becerilerini medya okuryazarlığı becerileriyle ilişkilendirmek.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Beyin fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler, dergiler, TV yayınlarından örnekler İnternet kaynakları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere "Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmakta hangi engellerle karşılaşıyoruz?" sorusunu sorun. 2. Öğrencilerin beyin fırtınası yapmalarına ve engelleri listelemelerine izin verin. 3. Öğrencilerin verdiği cevapları tahtaya yazın ve tartışın. 4. "Agnotoloji", "trolleme", "siber zorbalık", "ne aradığını bilmeme", "yankı odası etkisi", "klişeler" ve "önyargılar" gibi specific engelleri vurgulayın. 5. Öğrencilerle birlikte bu engellerin bilgiye erişimi nasıl etkilediğini tartışın. 6. Bilgi okuryazarlığı, problem çözme, araştırma ve uzlaşma gibi yaşam becerilerinin medya okuryazarlığı becerileriyle nasıl ilişkili olduğunu açıklayın. 7. Öğrencilere gerçek hayattan örnekler vererek medya okuryazarlığı becerilerinin önemini gösterin. 8. Öğrencilerden medya okuryazarlığı becerilerini geliştirmek için stratejiler bulmalarını isteyin. 9. Öğrencilerin bulgularını sınıfça tartışmalarını sağlayın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmadaki engeller hakkında bir rapor yazmalarını isteyin. Öğrencilere bir medya metni verin ve metinde yer alan engelleri belirlemelerini isteyin. Öğrencilerin medya okuryazarlığı becerilerini geliştirmek için bir eylem planı tasarlamalarını isteyin.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni