7.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 10.Hafta
7.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 10.Hafta
günlük planı indir 10.HAFTA
: Medya İçeriği Üretiminde Bireysel ve Toplumsal Sorumluluklar
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
7.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 7.Sınıf
Hafta: 10.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medya İçeriği Üretiminde Bireysel ve Toplumsal Sorumluluklar
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler medyaya erişirken, medyayı takip ederken ve medya içeriği üretirken bireysel ve toplumsal sorumluluklarını anlar. Öğrenciler karar verme, iletişim, empati ve kriz yönetimi gibi yaşam becerilerinin medya okuryazarlığı becerileriyle ilişkili olduğunu bilir.
Öğretim Yöntemleri: Beyin fırtınası Anlatım Soru-cevap
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler TV yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere medya içeriği üretirken bireysel ve toplumsal sorumluluklarının önemi hakkında bir beyin fırtınası yaptırarak derse başlayın. (15 dakika) 2. Medyaya erişirken dikkat edilmesi gereken hususlar (yalan haberler, propaganda vb.) ile ilgili bir anlatım yapın. (15 dakika) 3. Öğrencilere medya takiplerindeki tutumlarını ve alışkanlıklarını tartışmaları için soru-cevap oturumları düzenleyin. (15 dakika) 4. Medya içeriği üretirken empati, saygı ve etik değerlerin önemini vurgulayın. (15 dakika) 5. Öğrencilere çeşitli medya platformlarında içeriklerin nasıl sorumlu bir şekilde üretilebileceği hakkında örnekler gösterin. (15 dakika) 6. Karar verme, iletişim ve kriz yönetimi gibi yaşam becerilerinin medya okuryazarlığı becerileriyle olan ilişkisini tartışın. (15 dakika)
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin medya içeriği üretirken bireysel ve toplumsal sorumluluklarını anladıklarını değerlendirmek için kısa bir test uygulayın. Öğrencilerin çeşitli medya platformlarında sorumlu bir şekilde içerik üretme becerilerini bir proje ödeviyle ölçün.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni