6.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Günlük Plan - 4.Hafta
6.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 4.Hafta
günlük planı indir 4.HAFTA
: İnternet Etiği ve Siber Zorbalık
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 4.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: BT.6.2. ETİK VE GÜVENLİK
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İnternet Etiği ve Siber Zorbalık
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilere internet etiğinin önemini kavratmak Etik ilkelerin ihlali sonucunda karşılaşılabilecek durumlara örnekler vermek Siber zorbalık kavramını açıklamak ve korunma amacıyla alınabilecek önlemleri tartışmak
Öğretim Yöntemleri: Öğrenci merkezli öğretim Tartışma Rol oynama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta Bilgisayarlar veya tabletler İnternet erişimi EBA kaynakları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1.Ders Saati Giriş: Öğrencilere internetin hayatımızdaki rolü ve önemi hakkında kısa bir tartışma yaptırılır. İnternet Etiği: Öğrencilere internet etiğinin tanımı ve önemi hakkında bilgi verilir. İnternet üzerinde saygı, gizlilik ve güvenlik gibi etik ilkeler vurgulanır. Etik İhlallerinin Sonuçları: Öğrencilerle, etik ilkelerin ihlal edilmesi sonucunda karşılaşılabilecek yasal, sosyal ve ahlaki sonuçlar tartışılır. Siber zorbalık, çevrimiçi taciz ve kimlik hırsızlığı gibi örnekler verilir. 2.Ders Saati Siber Zorbalık: Öğrencilere siber zorbalık kavramı açıklanır. Siber zorbalığın tanımını, türlerini ve etkilerini öğrenirler. Siber Zorbalıkla Mücadele: Öğrenciler, siber zorbalığa maruz kaldıklarında başvurabilecekleri kaynaklar ve korunmak için alabilecekleri önlemler hakkında bilgilendirilir. Rol oynama etkinlikleriyle siber zorbalık durumlarıyla nasıl başa çıkılacağı tartışılır. Dersin Özeti: Öğrenciler, internet etiğinin önemini, etik ihlallerinin sonuçlarını ve siber zorbalıkla mücadele yöntemlerini özetler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Sınıf Tartışması: Öğrenciler, internet etiği ve siber zorbalıkla ilgili kavramları tartışırlar ve sorular sorarlar. Etik Durum Değerlendirmesi: Öğrencilere çevrimiçi etik durumlar verilir ve bunları uygun etik ilkeler doğrultusunda değerlendirmeleri istenir. Siber Zorbalık Korunma Planı: Öğrenciler, siber zorbalıkla mücadele için kendi kişisel korunma planlarını oluştururlar.
..................... Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni