6.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Günlük Plan - 21. Hafta
6.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 21. Hafta
günlük planı indir 21. HAFTA
: Problem Çözme
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 21. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: BT.6.5. PROBLEM ÇÖZME VE PROGRAMLAMA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Problem Çözme
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: BT.6.5.1.3. Bir problemi alt problemlere böler. BT.6.5.1.4. Temel fonksiyonları problem çözme sürecinde kullanır.
Öğretim Yöntemleri: BÖL, PARÇALA, ÇÖZ Stratejisi Örneklemlem Tekniği
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta veya projeksiyon cihazı Bloklar veya kodlama yazılımı (Code.org, Scratch vb.)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders: Problem Bölme (BÖL, PARÇALA, ÇÖZ) Stratejisi Öğrencilere "BT.6.5.1.3. Bir problemi alt problemlere böler" kazanımı hatırlatılır. "Çalışma - Bu Nasıl Problem?" ile bir problem çözme örneği üzerinde çalışılır. "BÖL, PARÇALA, ÇÖZ" stratejisi tanıtılır ve bir problem örneği üzerinden uygulatılır. Öğrenciler, problemleri daha küçük alt problemlere bölmeyi öğrenirler. 2. Ders: Alt Problemleri Çözme ve Fonksiyon Kullanma (TEKFONKSİYONDAN ÇOKFONSİYONLUYA) "BT.6.5.1.4. Temel fonksiyonları problem çözme sürecinde kullanır" kazanımı hatırlatılır. "Çalışma - Çizim Makinesi" ile bir kodlama örneği üzerinden çalışılır. Fonksiyonların tanımlanması ve çağrılması öğretilir. Öğrenciler, alt problemleri çözmek için fonksiyonlar kullanmayı öğrenirler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin "Çalışma - Gülse'nin Hikâyesi" metnini kullanarak problem çözme becerilerini değerlendirmek için bir etkinlik verilir. Öğrenciler, problemleri alt problemlere bölüp, fonksiyonları kullanarak bir kodlama çözümü üretmek üzere değerlendirilirler. Öğrencilerin katılımı, problem çözme süreci ve kodlama becerileri gözlemlenerek değerlendirilir.
..................... Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni