12.Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Günlük Plan - 24. Hafta
12.sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi 24. Hafta
günlük planı indir 24. HAFTA
: Yumuşama Dönemi’nde Türkiye’de Meydana Gelen Siyasi, Sosyokültürel ve Ekonomik Gelişmeler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 24. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Yumuşama Dönemi ve Sonrası
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Yumuşama Dönemi’nde Türkiye’de Meydana Gelen Siyasi, Sosyokültürel ve Ekonomik Gelişmeler
Süre: 4 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Yumuşama Dönemi'nde Türkiye'de yaşanan siyasi, ekonomik ve sosyokültürel gelişmeleri anlayacaktır. 12 Mart Muhtırası ve 12 Eylül Darbesi'nin arka planını ve etkilerini değerlendirebilecektir. Televizyon yayınlarının Türk toplumuna etkilerini analiz edebilecektir. 1970-80 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen kültür ve sanat alanındaki gelişmeleri özetleyebilecektir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü materyaller E-öğrenme platformları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Yumuşama Dönemi'nin tarihsel bağlamı ve önemine değinilir. Öğrencilere konuya ilişkin ön bilgiler hatırlatılır. 2. Siyasi Gelişmeler Türkiye'deki göçlerin sosyoekonomik yapıya etkileri ele alınır. 12 Mart Muhtırası ve 12 Eylül Darbesi'nin arka planı, uygulanan politikalar ve sonuçları tartışılır. Askeri darbelerin Türkiye'nin siyasi ve sosyoekonomik hayatına olan etkileri değerlendirilir. 3. Sosyokültürel Gelişmeler Televizyon yayınlarının Türk toplumuna etkileri incelenir. Köyden kente göçün sosyal hayatta meydana getirdiği değişimler vurgulanır. 1970-80 yılları arasında Türkiye'de kültür ve sanat alanındaki gelişmeler özetlenir. 4. Grup Tartışması Öğrenciler gruplara ayrılır ve belirtilen konularda tartışma yaparlar: 12 Eylül Darbesi'nin Türkiye'nin demokratikleşme süreci üzerindeki etkileri Televizyonun Türk toplumunun yaşam tarzlarına etkileri 5. Sonuç Öğrencilerle konu hakkında genel bir özet yapılır. Konuyla ilgili sorular cevaplandırılır ve ek kaynaklar önerilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilere konu ile ilgili sorular sorulur. Öğrencilerin hazırladığı grup tartışması sunumları değerlendirilir. Öğrencilerden konuyla ilgili bir ödev hazırlamaları istenir.
..................... Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Öğretmeni