12.Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Dersi Günlük Plan - 13. Hafta
12.sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi dersi 13. Hafta
günlük planı indir 13. HAFTA
: İkinci Dünya Savaşı Sonrası Oluşan Yeni Güç Dengelerinin Oluşum Sürecinde Meydana Gelen Siyasi Gelişmeler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 13. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Soğuk Savaş Dönemi
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İkinci Dünya Savaşı Sonrası Oluşan Yeni Güç Dengelerinin Oluşum Sürecinde Meydana Gelen Siyasi Gelişmeler
Süre: 4 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: İkinci Dünya Savaşı sonrası küresel güç dengesindeki değişimleri değerlendirir. Berlin Buhranı'nın nedenlerini ve sonuçlarını inceler. Avrupa Birliği'nin kuruluş sürecini ve amaçlarını açıklar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-cevap İnceleme Grup Tartışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Sesli ve görüntülü materyaller Harita Elektronik materyaller
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Önceki derste ele alınan konunun hatırlatılması Bugünkü konunun tanıtılması 2. İkinci Dünya Savaşı Sonrası Küresel Güçler Eksen Devletleri ve Müttefik Devletler arasındaki güç dengesinin değişmesi ABD ve SSCB'nin süper güç olarak ortaya çıkışı Güvenlik arayışları ve ittifakların kurulması 3. Berlin Buhranı Berlin'in statüsü ve Doğu-Batı arasındaki gerilimi Berlin Duvarı'nın inşası ve siyasi sonuçları Berlin Buhranı'nın Soğuk Savaş'ın tırmanmasındaki rolü 4. Avrupa Birliği Hristiyanlık ve ekonomik iş birliği temelli bir birlik fikrinin doğuşu Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun kurulması Avrupa Birliği'nin amaçları ve genişleme süreci 5. Güvenlik İttifakları NATO ve Varşova Paktı'nın kurulması ve üyeleri İttifakların Soğuk Savaş'taki rolü Harita üzerinde güvenlik ittifaklarının konumlarının gösterilmesi
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Sözel anlatım ve soru-cevaplarla öğrencilerin konuyu anlamalarının kontrol edilmesi İnceleme ve grup tartışmaları yoluyla öğrencilerin düşünme ve tartışma becerilerinin değerlendirilmesi Bireysel kısa testlerle öğrencilerin konu hakkındaki bilgilerinin ölçülmesi
..................... Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Öğretmeni