10.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 25. Hafta
10.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 25. Hafta
günlük planı indir 25. HAFTA
: Suç ve Ceza Arasında Denge
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 25. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İslam Hukuku
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Suç ve Ceza Arasında Denge
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: İslam hukukunun temel ilkelerine ayet ve hadislerden örnekler verir. İslam'da haramların sınırlılığına ve helal dairesinin genişliğine vurgu yapar. Helal ve haram koyma yetkisinin Allah ve Resulüne ait olduğunu açıklar. Mecelle'nin külli kaideleri ile konuları ilişkilendirir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Aktif Gösterim Uygulama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Kuran-ı Kerim Hadis kaynakları Mecelle Akıllı tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş Öğretmen, derste işlenecek konuyu öğrencilere tanıtır. Önceki derste işlenen konularla bağlantı kurar. 2. İslam Hukukunun Temel İlkeleri Öğretmen, İslam hukukunun adalet, müsavat, maslahat ve zararı defetme gibi temel ilkelerine değinir. "İslami Davranış Örüntüsü" adlı ayetin mealini açıklar. 3. Haram ve Helal Öğretmen, İslam'da haramların sınırlı, helal dairesinin ise geniş olduğunu vurgular. Haram ve helalin sınırlarını belirleyen ayet ve hadislerden örnekler verir. Helal ve haram koyma yetkisinin Allah ve Resulüne ait olduğunu belirtir. 4. Mecelle'nin Külli Kaideleri ile İlişkilendirme Öğretmen, Mecelle'nin "hararet" ve "maslahat-ı müsellem" gibi külli kaidelerini açıklar. Bu kaidelerin suç ve ceza arasındaki dengeyi sağlamada nasıl kullanıldığını anlatır. 5. Uygulama Öğretmen, öğrencilere çeşitli vakalar sunarak İslam hukuku ilkelerini uygulamalarını ister. Öğrenciler, vakalar üzerinde tartışarak çözümler üretirler. 6. Sonuçlandırma Öğretmen, dersin ana hatlarını tekrar özetler. Öğrencilerin sorularını yanıtlar. Öğrencilere, İslam hukukunun adaleti ve insaflılığı hakkında düşünmelerini söyler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin katılımı ve tartışmalara aktif katılımları değerlendirilir. Uygulama etkinliğindeki çözümleri değerlendirilir. Öğrencilerden, İslam hukukunun suç ve ceza dengesine ilişkin kısa bir rapor yazmaları istenir.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni