10.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 28. Hafta
10.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 28. Hafta
günlük planı indir 28. HAFTA
: Hukuk ile Ahlak İlişkisi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 28. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İslam ve Hukuk
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Hukuk ile Ahlak İlişkisi
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler hukuk ile ahlak arasındaki ilişkiyi analiz edecektir. Öğrenciler hukukun ahlaki temellerini anlayacaktır. Öğrenciler hukukun ahlaki değerleri korumadaki rolünü değerlendirecektir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Aktif Gösterim Uygulama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Beyaz tahta veya projeksiyon cihazı Kağıt Kalem
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş : Öğretmen, hukuk ve ahlak kavramlarını tanıtarak derse başlar. Öğrencilere bu iki kavram arasındaki ilişkiyi düşünmeleri için zaman tanır. 2. Hukukun Ahlaki Temelleri: Öğretmen, hukukun ahlaki temellerini açıklar. Hukukun adalet, eşitlik ve özgürlük gibi ahlaki değerleri yansıttığını vurgular. 3. Hukukun Ahlaki Değerleri Korumadaki Rolü : Öğretmen, hukukun ahlaki değerleri korumadaki rolünü tartışır. Hukukun hırsızlık, cinayet ve sahtekarlık gibi eylemleri cezalandırarak toplumsal düzeni ve ahlaki değerleri korumaya yardımcı olduğunu açıklar. 4. Uygulama : Öğretmen, öğrencileri hukuk ve ahlak arasındaki ilişkiyi analiz eden grup çalışması yapması için gruplara ayırır. Gruplar hukukun ahlaki değerleri nasıl desteklediğini veya çatıştığını gösteren örnekler verir. 5. Soru-Cevap : Öğrenciler hukuk ve ahlak arasındaki ilişkiyle ilgili sorular sorma ve tartışma fırsatı bulurlar. Öğretmen soruları cevaplar ve ek açıklamalar sağlar. 6. Rol Yapma : Öğretmen, öğrencileri hukuk ve ahlakla ilgili bir rol yapma etkinliği yapmaya yönlendirir. Öğrenciler ahlaki değerlere dayanan bir yasayı uygulama veya ihlal etme durumlarında avukatlar, yargıçlar veya jüri üyeleri rolünü üstlenirler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin grup çalışması sunumları Öğrencilerin konu ile ilgili sorulara cevapları Öğrencilerin rol yapma performansları
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni