8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 23. Hafta
8.sınıf Çevre Eğitimi dersi 23. Hafta
günlük planı indir 23. HAFTA
: Küresel İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Afetler
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 23. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Küresel İklim Değişikliği
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Küresel İklim Değişikliğinin Neden Olduğu Afetler
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Küresel iklim değişikliğinin doğrudan veya dolaylı olarak neden olduğu afetleri etkileriyle birlikte açıklar. (ÇEİD.4.5.a) Afet öncesinde alınması gereken önlemlere değinir. (ÇEİD.4.5.b) Yaşanmış bir afet üzerinden afet sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri tartışır. (ÇEİD.4.5.c)
Öğretim Yöntemleri: Tartışma Beyin fırtınası Sunum
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tahta veya akıllı tahta İnternet erişimi Yaşanmış bir afetle ilgili görsel veya video kayıtları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati Öğrencilere küresel iklim değişikliğinin tanımını hatırlatın. Beyin fırtınası yaparak öğrencilerden iklim değişikliğinin neden olduğu afetleri listelemelerini isteyin. (Sel, taşkın, heyelan, ormansızlaşma, kuraklık, salgın hastalıklar vb.) Her bir afetin nedenlerini ve etkilerini tartışın. Afet öncesinde alınması gereken önlemlere odaklanın. (Örneğin: erken uyarı sistemleri kurmak, afet planları hazırlamak, tahliye rotalarını belirlemek) 2. Ders Saati Yaşanmış bir afeti seçin (örneğin: 2011 Japonya depremi ve tsunamisi). Öğrencilere afet öncesi, sırası ve sonrasında neler yaşandığına dair kısa bir sunum yaptırın. Afetin fiziksel, sosyal ve ekonomik etkilerini tartışın. Afet sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri öğrencilerle birlikte tartışın. (Örneğin: sakin kalmak, talimatları takip etmek, yardım istemek)
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden küresel iklim değişikliğinin neden olduğu afetleri, etkilerini ve alınması gereken önlemleri anlatan bir ödev hazırlamalarını isteyin. Ödevleri, kapsam, netlik ve yaratıcılık açısından değerlendirin.