8.Sınıf Çevre Eğitimi Dersi Günlük Plan - 16. Hafta
8.sınıf Çevre Eğitimi dersi 16. Hafta
günlük planı indir 16. HAFTA
: Ekolojik Ayak İzi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Çevre Eğitimi DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Çevre Eğitimi
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 16. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Çevre Sorunları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Ekolojik Ayak İzi
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencinin ekolojik ayak izini hava, su, gıda, enerji, atıklar (organik atıklar, katı atıklar, tehlikeli atıklar vb.) üzerinden kendi tüketim alışkanlıkları ile hesaplaması sağlanır. Ekolojik ayak izi hesaplamasının güvenilir dijital kaynaklar kullanılarak yapılması önerilir.
Öğretim Yöntemleri: Yapılandırılmış grid
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ekolojik ayak izi hesaplama aracı Bilgisayarlar veya tabletler İnternet bağlantısı
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrenciler sınıfa gruplar halinde girer. 2. Öğretmen konuyu "Ekolojik Ayak İzi" olarak tanıtır. 3. Öğrencilere ekolojik ayak izinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve nasıl hesaplandığını açıklar. 4. Öğrenciler gruplara ayrılır ve her gruba bir "Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Aracı" verilir. 5. Öğrenciler, araç yardımıyla kendi tüketim alışkanlıklarına göre ekolojik ayak izlerini hesaplarlar. 6. Hesaplama sonuçları toplanır ve sınıfça tartışılır. 7. Öğretmen, hava, su, gıda, enerji ve atıklar gibi çeşitli faktörlerin ekolojik ayak izine etkisini vurgular. 8. Öğrenciler, ekolojik ayak izlerini azaltmak için yapabilecekleri adımlara yönelik bir tartışma başlatırlar. 9. Öğretmen, ekolojik ayak izi hesaplamasının güvenilirliğiyle ilgili uyarılarda bulunur ve farklı hesaplama yöntemlerini karşılaştırır. 10. Sonuç olarak, öğrenciler ekolojik ayak izinin önemini, hesaplanmasını ve azaltılmasını kavrarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin ekolojik ayak izi hesaplamalarına dayalı bir rapor hazırlamaları istenir. Öğrenciler, ekolojik ayak izlerini azaltmaya yönelik önerilerini içeren bir sunum yaparlar.