6.Sınıf Zekâ Oyunları Dersi Günlük Plan - 34. HAFTA
6.sınıf Zekâ Oyunları dersi 34. HAFTA
günlük planı indir 34. HAFTA
: Satranç / Go Taktik Belirleme
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Zekâ Oyunları DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Zekâ Oyunları
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 34. HAFTA
Öğrenme Alanı-Ünite: Strateji Oyunları
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Satranç / Go Taktik Belirleme
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: İleri düzey strateji oyunlarında en iyi stratejiyi belirlemeyi öğrenmek.
Öğretim Yöntemleri: Yapılandırmacı Yaklaşım Problem Tabanlı Öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Satranç tahtaları ve taşları Go tahtaları ve taşları Bilgisayar veya projeksiyon cihazı Slayt sunumu
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş (15 dakika): Öğrencilere ileri düzey strateji oyunlarında en iyi stratejiyi bulmanın önemi anlatılır. Satranç ve Go oyunlarının temel kuralları hatırlatılır. Satranç Taktikleri (45 dakika): Slayt sunumu kullanılarak şah mat, çatal, keş, çivi ve suni rok gibi temel satranç taktikleri öğretilir. Öğrenciler, gösterilen taktikleri satranç tahtalarında uygulamaya çalışırlar. Go Taktikleri (45 dakika): Bilgisayar veya projeksiyon cihazı kullanılarak Go oyunundaki göz, taş grubu ve tespit gibi taktikler açıklanır. Öğrenciler, Go tahtalarında taktikleri uygulama fırsatı bulurlar. En İyi Stratejinin Belirlenmesi (30 dakika): Öğrenciler, verilen bir oyun pozisyonunu analiz ederler ve mümkün olan en iyi stratejiyi tartışırlar. Öğrencileri desteklemek için ipuçları ve kılavuz sorular verilir. Uygulama ve Takviye (15 dakika): Öğrenciler, bilgisayar üzerinde veya gerçek oyunlarla daha fazla strateji oyunu oynarlar. Öğretmen, öğrencilerin taktiklerini ve stratejilerini gözlemleyerek geri bildirim sağlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin satranç ve Go pozisyonlarını analiz edip en iyi stratejiyi belirleyebilme becerilerini ölçmek için bir değerlendirme sınavı yapılır. Öğrencilerin ders boyunca aktif katılımları ve oyunlardaki performansları izlenir.