6.sınıf Arapça dersi 13.Hafta
günlük planı indir 13.HAFTA
: Vücudun Organları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 13.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Sağlık
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Vücudun Organları
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Kazanım 1: Sağlığa ilişkin dinlediği basit sözcük öbekleri ile ilgili görselleri bulur. Kazanım 2: Dinlediği sağlık ile ilgili ifadeleri tanır. Kazanım 3: Sağlık ile ilgili çok basit sorulara iletişimi sürdürecek derecede cevap verir. Kazanım 4: Sağlık ile ilgili kelimeleri basit sözcük öbekleriyle ve kısa cümlelerle açıklar. Kazanım 5: Okuduğu kısa ve basit metinle/diyalogla ilgili kısa ve net soruları anlamlandırır. Kazanım 6: Görsel destekli başlıktan hareketle metnin/diyaloğun içeriğini tahmin eder. Kazanım 7: Basit isim tamlamalarını tanır.
Öğretim Yöntemleri: Görsel Destek Teknikleri Dinleme-Anlama Stratejileri Soru-Cevap Metodu Kelime Öğretim Teknikleri Okuma-Anlama Stratejileri
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Görsel kartlar (vücudun organlarına ait) Ses kaydı (sağlıkla ilgili ifadeler) Kısa metinler Beyaz tahta veya akıllı tahta Kalem ve kağıt
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş (5 dakika) Önceki derste öğrenilen sağlık kavramı gözden geçirilir. Bugün vücudumuzun organlarını öğreneceğimiz söylenir. 2. Görsel Destekli Dinleme-Anlama (20 dakika) Öğrencilere vücudun organlarına ait görsel kartlar dağıtılır. Öğrencilere ses kaydı dinletilir ve hangi organın söz edildiğini tahmin etmeleri istenir. Öğrenciler doğru organı görsel kartlarıyla gösterirler. 3. Sağlık İfadelerinin Tanınması (15 dakika) Beyaz tahtaya sağlık ile ilgili ifadeler yazılır (örn. sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak). Öğrenciler bu ifadelerin ne anlama geldiğini açıklarlar. Öğretmen, ifadelerin anlamlarını pekiştirmek için öğrencilere sorular sorar. 4. Sağlık Konulu Soru-Cevap (15 dakika) Öğrencilere sağlık ile ilgili basit sorular sorulur (örn. Sağlıklı olmak için ne yemeliyiz? Hangi sporu yapmaktan hoşlanırsınız?). Öğrenciler soruları iletişimi sürdürecek derecede cevaplarlar. 5. Kelime Öğretim Tekniği (10 dakika) Vücudun organlarına ait sözcükler sözlü olarak tanıtılır ve açıklanır. Öğrenciler sözcükleri basit sözcük öbekleriyle veya kısa cümlelerle açıklarlar. 6. Okuma-Anlama Uygulaması (15 dakika) Öğrencilere vücudun organları ile ilgili kısa metinler verilir. Öğrenciler metinleri okurlar ve metinle ilgili soruları cevaplarlar. Öğretmen, öğrencilerin metinleri anlamalarını sağlamak için görsel destekler kullanır. 7. Nİsim Tamlamalarının Tanınması (10 dakika) Beyaz tahtaya vücudun organları ile ilgili isim tamlamaları yazılır (örn. göz rengi, saç rengi). Öğrenciler isim tamlamalarını okurlar ve anlamlarını açıklarlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin görsel kartlarla organları tanıma performansları gözlemlenir. Öğrencilerin sağlık ifadelerini açıklama ve soruları cevaplama becerileri değerlendirilir. Öğrencilerin metinleri anlama ve isim tamlamalarını tanıma düzeyleri ölçülür.