5.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 25.Hafta
5.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 25.Hafta
günlük planı indir 25.HAFTA
: Müminlerin Özellikleri - İsraf ve Cimrilik
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 25.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Müminlerin Özellikleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Müminlerin Özellikleri - İsraf ve Cimrilik
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: İsraf ve cimriliğin önemli ahlaki zafiyetler olduğunu fark etmek. Müminlerin israftan ve cimrilikten sakındığını bilmek.
Öğretim Yöntemleri: Araştırma ve Sorgulama Bilgi Teknolojilerini Kullanma Bireysel Farkındalık Değişim ve Sürekliliği Algılama
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: İlmihal (Diyanet Vakfı Yayınları) Akıllı Tahta Laptop
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere "İsraf ve cimrilik" kavramlarını hatırlatmak için soru sorarak beyin fırtınası yaptırılır. 2. Akıllı tahtaya "İsraf ve Cimrilik" başlığı yazılır ve öğrencilerden bu kavramların günlük hayatlarında gözlemledikleri örnekleri paylaşmaları istenir. 3. Öğrencilerin paylaşımlarından hareketle israf ve cimriliğin tanım ve özellikleri tahtaya not edilir. 4. İlmihal kitabından "İsraf ve Cimrilik" başlıklı bölüm okutularak öğrencilere bu konudaki dini görüşler aktarılır. 5. Öğrenciler, İslam'ın israfı ve cimriliği yasakladığını ve müminlerin bu ahlaki zafiyetlerden uzak durmaları gerektiğini öğrenirler. 6. Akıllı tahtaya "Müminlerin Özellikleri - İsraftan ve Cimrilikten Sakınırlar" başlığı yazılır ve öğrencilerden bu konuyla ilgili ayet ve hadisler araştırması yapmaları istenir. 7. Öğrenciler, buldukları ayet ve hadisleri akıllı tahtaya yazarlar ve yorumlarlar. 8. Öğrenciler, israf ve cimrilikten sakınmanın hem kişisel hem de toplumsal önemini tartışırlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin, israf ve cimriliği tanımlamaları ve dini görüşleri ifade etmeleri istenir. Öğrencilerin, ayet ve hadis araştırması yaparak yorumlamaları ölçülür. Öğrencilerin, israf ve cimrilikten sakınmanın önemini kavradıkları gözlemlenir.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni