5.sınıf Arapça dersi 7. Hafta
günlük planı indir 7. HAFTA
: Şedde
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 7. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: OKUYORUM VE YAZIYORUM
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Şedde
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler Arapçanın seslerini birbirinden ayırt edebilecekler. Öğrenciler soru ifadelerini diğer ifadelerden ayırt edebilecekler. Öğrenciler dinledikleri metinlerdeki temel zaman dilimlerini anlayabilecekler. Öğrenciler basit selamlaşma ifadelerini anlayabilecekler. Öğrenciler günlük ilişkiler için gerekli basit konuşma kalıplarını kullanabilecekler. Öğrenciler basit sorulara cevap verebilecekler. Öğrenciler sözcükleri basit bağlaçlarla birbirine bağlayabilecekler. Öğrenciler Arapçanın harekeleme sistemini tanıyabilecekler. Öğrenciler Ta-i Merbutayı, Lam-ı Ta’rif, Şemsi ve Kameri harfleri tanıyabilecekler. Öğrenciler tanıdıkları ifadeleri gördükleri şekilde yazabilecekler. Öğrenciler basit sorulara yazılı olarak cevap verebilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Gösterim Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Etkileşimli Tahta Ders Kitabı Eba İçerikleri Çeşitli Görsel İşitsel Materyaller
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki derste öğrenilenler gözden geçirilir ve şedde konusuna giriş yapılır. 2. Etkileşimli tahta kullanılarak şeddeli sözcükler gösterilir ve seslendirilir. 3. Öğrencilere şeddenin tanımı ve kuralları anlatılır. 4. Şeddeli sözcüklerin farklı zaman dilimlerinde kullanımına örnekler verilir. 5. Ders kitabı açılır ve şeddeli sözcükler içeren metinler okunur. 6. Metinlerdeki şeddeli sözcükler işaretlenir ve kuralları açıklanır. 7. Öğrencilere şeddeli sözcükler içeren cümleler söyletilerek alıştırma yapılır. 8. Öğrencilerden şeddeli sözcükler kullanarak kendi cümleler kurmaları istenir. 9. Ders kitabı kapatılır ve Eba İçeriklerinden şeddeli sözcükleri içeren bir video izlenir. 10. Videodaki şeddeli sözcükler tespit edilir ve özellikleri tartışılır. 11. Öğrencilere şeddeli sözcükler içeren görsel materyaller gösterilir ve tanımlamaları yapılır. 12. Beyin fırtınası yapılarak şeddeli sözcüklerin günlük hayatta kullanımına örnekler bulunur.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden dersi bitirdikten sonra şeddeli sözcükler içeren bir metin yazmaları istenir. Öğrencilerin yazdıkları metinler toplanarak incelenir ve şedde kurallarının doğru şekilde uygulanıp uygulanmadığı kontrol edilir. Öğrencilerin aktif katılımları ve başarı seviyeleri gözlemlenerek değerlendirilir.