5.sınıf Arapça dersi 35.Hafta
günlük planı indir 35.HAFTA
: Arkadaşlarım
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 35.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Okulum ve Arkadaşlarım
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Arkadaşlarım
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Dinleme: Günlük hayattaki basit ifadelerden oluşan diyaloğun veya metnin konusunu tahmin etmek. Konuşma: Vurgu ve tonlama kullanarak tek sözcüklü sorular sormak ve oldukça basit, açık ve anlaşılır sorulara cevap vermek. Okuma: Görsellerle desteklenmiş kısa, basit yönergeleri anlamak. Yazma: Tanıdığı ifadeleri gördüğü şekliyle yazmak.
Öğretim Yöntemleri: Gösterim Beyin Fırtınası Soru Cevap Tümevarım Örnek Olay
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Etkileşimli Tahta Ders Kitabı Eba İçerikleri Çeşitli Görsel İşitsel Materyaller
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öncelikle öğrencilere "Arkadaşlar" teması hakkında beyin fırtınası yaptırarak mevcut bilgilerini ortaya çıkaracağım. Ardından etkileşimli tahtaya arkadaşlar kavramına ilişkin görseller yansıtarak öğrencilerin bu görseller üzerinden arkadaşlık özellikleri hakkında konuşmalarını sağlayacağım. "Evet" ve "Hayır" kelimelerinin telaffuzlarını ve vurgularını öğrencilere dinletip tekrar ettireceğim. Öğrencilere temanın işlendiği Eba içeriğini izleteceğim ve içeriğin konusunu tahmin etmelerini isteyeceğim. Öğrencilerle birlikte Eba içeriğinde geçen basit ifadeleri ve cümleleri dinleyip anlamlandıracağım. Öğrencilere ders kitabındaki arkadaşlık konulu diyaloğu okutacak ve metinde geçen zaman ve yer bilgilerini tartışacağım. Öğrencilerden tanıdıkları arkadaşlık ifadelerini tahtaya yazmalarını isteyeceğim. Öğrencilere arkadaşlık konulu bir görsel göstererek görseldeki somut nitelikleri tek sözcüklü ifadelerle tarif etmelerini isteyeceğim.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin Eba içeriğinde geçen ifadeleri ve cümleleri anlayıp anlamadıklarını kontrol etmek için sözlü sorular soracağım. Öğrencilerin arkadaşlarını tanımlarken kullandıkları kelimeleri ve ifadeleri gözlemleyerek ifade etme becerilerini değerlendireceğim. Öğrencilerin ders kitabındaki diyaloğu anlayıp anlamadıklarını takip etmek için okuma soruları soracağım. Öğrencilerin tanıdıkları arkadaşlık ifadelerini yazma becerilerini tahtadaki yazılarını inceleyerek değerlendireceğim.