5.sınıf Arapça dersi 4. Hafta
günlük planı indir 4. HAFTA
: Uzun Sesler ve Uzatma Harfleri (ا - و - ي)
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 4. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Sesler ve Harfler
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Uzun Sesler ve Uzatma Harfleri (ا - و - ي)
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, Arapçanın seslerini birbirinden ayırt edebilecekler. Duydukları basit sözcüklerin anlamını bilmeseler bile seslendirebilecekler. Basit selamlaşma ifadelerini ayırt edebilecekler. Günlük ilişkilerin gerektirdiği basit konuşma kalıplarını kullanabilecekler. Arapçanın seslerini ortografik şekilleriyle tanıyabilecekler. Arapçanın harekeleme sistemini tanıyabilecekler. Arapçanın seslerini ortografik şekilleriyle yazabilecekler. Tanıdıkları ifadeleri gördükleri şekilde yazabilecekler.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Gösterim Beyin Fırtınası Örnek Olay
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Etkileşimli Tahta Ders Kitabı EBA İçerikleri Çeşitli Görsel İşitsel Materyaller Kur'an-ı Kerim Meali
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş (10 dakika) Öğrencilerle selamlaşıp sohbet ederek derse başlanır. Sesler ve harflerle ilgili kısa bir beyin fırtınası yapılır. Ses Tanıtımı (20 dakika) Ders kitabındaki uzatma harfleri (ا - و - ي) tanıtılır. Bu harflerin sesleri örnekleme yoluyla öğretilir. Öğrenciler, farklı sözcüklerde bu harfleri bulup okurlar. Uzun Sesler (30 dakika) Uzatma harflerinin nasıl uzun sesler oluşturduğu anlatılır. Örnek sözcükler kullanılarak bu durum somutlaştırılır. Öğrenciler, uzun ve kısa sesler arasındaki farka dair alıştırmalar yaparlar. Konuşma (15 dakika) Öğrencilerle, selamlaşma ve tanışma ile ilgili basit konuşma kalıpları çalışılır. Öğrenciler, bu kalıpları kullanarak kısa diyaloglar oluştururlar. Okuma (10 dakika) Ders kitabındaki, uzatma harfleri içeren basit metinler okunur. Öğrenciler, metinlerdeki sesleri ve harekelemeyi takip etmeye çalışırlar. Yazma (15 dakika) Öğrenciler, uzatma harflerini içeren sözcük ve cümleler yazarlar. Yazdıkları metinleri birbirleriyle kontrol edip düzeltirler. Sonuç (10 dakika) Dersin özeti yapılır. Öğrencilerin konuyu kavrayıp kavramadıkları sorulur. Öğrencilere ev ödevi verilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin sesleri doğru şekilde ayırt edip etmedikleri gözlemlenir. Öğrencilerin basit sözcükleri ve selamlaşma ifadelerini telaffuz edip etmedikleri değerlendirilir. Öğrencilerin uzatma harflerini tanıdıkları ve uzun sesleri doğru şekilde oluşturup oluşturmadıkları kontrol edilir. Öğrencilerin okuduğunu anladıkları, konuşma kalıplarını kullandıkları ve yazdıkları metinleri doğru şekilde yazıp yazmadıkları gözlemlenir. Öğrencilerden, öğrenme süreçleriyle ilgili geri bildirim alınır.