5.sınıf Arapça dersi 18.Hafta
günlük planı indir 18.HAFTA
: Vedalaşma Alıştırmaları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 18.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Selamlaşma ve Tanışma
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Vedalaşma Alıştırmaları
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Dinleme: Vurgu ve tonlamalardan iletişimsel anlamlar çıkarmak. Dinleme: Günlük hayatta kullanılan yavaşça söylenen ifadeleri takip etmek. Dinleme: Temel bağlaçları tanımak. Konuşma: Basit konuşma kalıplarını kullanmak. Konuşma: Basit sorulara cevap vermek. Konuşma: Kendini ve ailesini tanıtan basit cümleler kurmak. Okuma: Basit konuşma kalıplarını tanımak. Okuma: Basit diyalogları veya metinleri tahmin etmek. Yazma: Tanıdık ifadeleri doğru şekilde yazmak. Yazma: Evet-hayır sorularına yazılı olarak cevap vermek.
Öğretim Yöntemleri:
Anlatım, Soru-Cevap, Gösterim, Beyin Fırtınası, Tartışma, Tümevarım, Örnek Olay
Araç-Gereçler ve Kaynaklar:
Etkileşimli Tahta, Ders Kitabı, EBA İçerikleri, Çeşitli Görsel İşitsel Materyaller, Kur'an-ı Kerim Meali
Öğrenme Öğretme Süreci:
Önceki hafta yapılan çalışmalara göz atın. Öğrencilere selamlaşma ifadelerini tanıtın ve onlarla birlikte yüksek sesle telaffuz ettirin. Öğrencilere farklı selamlaşma ifadelerinin farklı anlamlarını anlatın. Öğrencilere çeşitli kişilerle selamlaşma egzersizleri yaptırın. Öğrencilere kendilerini ve ailelerini tanıtan basit cümleler kurma alıştırmaları yaptırın. Öğrencilere günlük hayatta kullanılan basit diyalogları dinletin. Öğrencilere dinledikleri diyaloglar hakkında sorular sorun. Öğrencilere dinledikleri diyalogları okuyun ve onlardan okuduklarını tercüme etmelerini isteyin. Öğrencilere tanıdıkları ifadeleri yazma alıştırmaları yaptırın. Öğrencilere evet-hayır sorularına yazılı olarak cevap verme alıştırmaları yaptırın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin selamlaşma ifadelerini doğru telaffuz edip etmediklerini gözlemleyin. Öğrencilerin selamlaşma ifadelerinin anlamlarını anlayıp anlamadıklarını sorun. Öğrencilerin kendilerini ve ailelerini tanıtan basit cümleler kurup kuramadıklarını değerlendirin. Öğrencilerin günlük hayatta kullanılan basit diyalogları anlayıp anlayamadıklarını kontrol edin. Öğrencilerin tanıdıkları ifadeleri doğru yazıp yazamadıklarını denetleyin. Öğrencilerin evet-hayır sorularına yazılı olarak doğru cevaplar verip vermediklerini inceleyin.