12.sınıf Psikoloji dersi 29. Hafta
günlük planı indir 29. HAFTA
: Bellek Türleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Psikoloji DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Psikoloji
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 29. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Hafıza ve Bellek
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Bellek Türleri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Belleğin işleyişini açıklayabilmek. Farklı bellek türlerini tanımlayabilmek ve aralarındaki ilişkileri kavrayabilmek. Öğrenme, bellek ve hatırlama arasındaki ilişkiyi anlayabilmek. Belleği geliştirme tekniklerini öğrenmek.
Öğretim Yöntemleri: Görsel sunum Tartışma Hatırlama etkinlikleri
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Slaytlar Beyaz tahta Kağıt kalem Öğrencilerin yazılı sınavları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğretmen, bellek kavramına giriş yaparak bellek türlerini öğrencilere açıklayacaktır. 2. Öğrencilere duyusal bellek, kısa süreli bellek, uzun süreli bellek ve örtük bellek türleri hakkında slaytlar gösterilecektir. 3. Öğrencilerden her bellek türü için bir örnek vermeleri istenecektir. 4. Öğrencilerden hangi bellek türünü daha çok kullandıklarını düşünerek bir kâğıda yazmaları istenecektir. 5. Daha sonra öğrenciler, yazdıkları cevapları yanlarındaki arkadaşlarıyla paylaşacak ve karşılaştırmalar yapacaktır. 6. Öğretmen, öğrencilerin ilk yazılı sınavında sorduğu soruları hatırlamalarını ve bir kâğıda yazmalarını isteyecektir. 7. Öğretmen, yazılıda sorduğu soruları tahtaya yazarak öğrencilerin kaç tanesini hatırladıklarını belirlemelerini isteyecektir. 8. Hatırlanamayan soruların üzerinde durulacak ve bunların hatırlanamamasının nedenleri üzerinde düşünülerek kodlama ve depolamanın önemi açıklanacaktır. 9. Bilgisayarın işlem yapma ve dosyalama sistemi ile kütüphanelerdeki sınıflama sistemi örnek gösterilerek hatırlamayı kolaylaştıran yöntemlere işaret edilecektir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin yazılı sınavlarında sorduğu soruları hatırlamaları istenerek bellek türleri ve öğrenme-hafıza ilişkisi konusundaki kavrayışları ölçülecektir. Öğrencilerin günlük hayattan bellek örnekleri vermeleri istenerek bellek türleri konusundaki anlayışları değerlendirilecektir. Öğrencilerden bellek geliştirme teknikleri hakkında kısa bir sunum hazırlamaları istenerek bellek geliştirme konusundaki bilgilerinin ölçülmesi planlanmaktadır.