11.Sınıf Peygamberimizin Hayatı Dersi Günlük Plan - 15.Hafta
11.sınıf Peygamberimizin Hayatı dersi 15.Hafta
günlük planı indir 15.HAFTA
: Bir Sahabi Tanıyorum: Hz. Âişe (r.a.)
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
11.SINIF Peygamberimizin Hayatı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Peygamberimizin Hayatı
Sınıf: 11.Sınıf
Hafta: 15.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Bir Eğitimci Olarak Peygamberimiz
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Bir Sahabi Tanıyorum: Hz. Âişe (r.a.)
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilerin Hz. Âişe'nin kişiliği ve ilim öğrenmedeki iştiyakını örneklerle açıklayabilmelerini sağlamak. Öğrencilerin Hz. Âişe'nin hayatından ilham almalarını ve kendilerinde de bilimsel çalışma isteği oluşturmalarını desteklemek.
Öğretim Yöntemleri: Örneklendirme Tartışma Soru-Cevap
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Projeksiyon Akıllı Tahta Laptop En Güzel İnsan'ın Hayatı (Muhammed Hamidullah) Tüm Zamanların Efendisi (M. Nezir GÜL)
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere Hz. Âişe'nin kişiliği ve ilim öğrenmedeki iştiyakı hakkında kısa bir giriş yapın. "En Güzel İnsan'ın Hayatı" adlı kitaptan Hz. Âişe'nin bilgiye olan ilgisini anlatan ilgili bölümleri öğrencilere okuyun. Öğrencilerden Hz. Âişe'nin bilgi arayışına dair kendi fikirlerini paylaşmalarını isteyin. Hz. Âişe'nin ilim öğrenmedeki sorgulayıcı ve araştırmacı kişiliğini vurgulayın. Öğrencilere Hz. Âişe'nin hadis rivayetleri ve fıkıh konusundaki uzmanlığının örneklerini verin. "Tüm Zamanların Efendisi" adlı kitaptan Hz. Âişe'nin öğrencilik hayatı ve hocalarına karşı tavrıyla ilgili bölümleri okuyun. Öğrencilerden Hz. Âişe'nin ilim öğrenmedeki iştiyakının hayatlarına nasıl yansıtılabileceği konusunda tartışmalar yapmalarını sağlayın. Hz. Âişe'nin kadınların ilim tahsilindeki rol model olduğunu vurgulayın. Dersin sonunda öğrencilerden Hz. Âişe'nin kişiliği ve ilim öğrenmedeki iştiyakı hakkındaki görüşlerini özetleyen kısa bir paragraf yazmalarını isteyin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin yazdıkları özet paragrafları değerlendirerek Hz. Âişe'nin kişiliği ve ilim öğrenmedeki iştiyakını kavrayıp kavramadıklarını ölçün. Ders süresince aktif katılımları ve tartışmalardaki katkılarıyla öğrencilerin öğrenme sürecini takip edin.
..................... Peygamberimizin Hayatı Öğretmeni