8.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 17. Hafta
8.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 17. Hafta
günlük planı indir 17. HAFTA
: Esma-ül Hüsna
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 17. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: İbadet ve İnsan
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Esma-ül Hüsna
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Esma-ül Hüsna'dan "es-Samed, er-Rakîb, el-Vedûd" isimlerini tanır. Bu isimlerin anlamlarını açıklar. Bu isimlerin hayatlarındaki önemini kavrar.
Öğretim Yöntemleri: Bilgiyi Paylaşma Tartışma Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta ve internet bağlantısı Esma-ül Hüsna afişi Kutsal Kitap
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilerle önceki derste işledikleri Esma-ül Hüsna isimleri hatırlatılır. 2. Akıllı tahtaya Esma-ül Hüsna afişi yansıtılır ve "es-Samed, er-Rakîb, el-Vedûd" isimleri altı çizilir. 3. Öğrenciler bu isimlerin anlamlarını tartışmaya davet edilir. 4. Öğretmen, isimlerin anlamlarını açıklayarak öğrencilerin bilgilerini tamamlar. (es-Samed: Her şeyi bilen, her şeye gücü yeten, er-Rakîb: Gözeten, denetleyen, el-Vedûd: Seven, merhamet eden) 5. Öğrenciler bu isimlerin hayatlarındaki önemini düşünmeye teşvik edilir. (Örneğin, es-Samed, tüm ihtiyaçlarını karşılayan Allah'a güvenmelerini vurgular.) 6. Son olarak, öğrencilere Kutsal Kitap'tan bu isimlerle ilgili ayetler okutulur ve isimlerin Kur'an'daki kullanımına değinilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden, Esma-ül Hüsna'dan öğrendikleri üç ismin anlamlarını yazmaları ve hayatlarındaki önemini açıklamaları istenir. Sözel sınav yapılarak öğrencilerin isimlerin anlamlarını ve önemini kavradıkları değerlendirilir.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni