8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 2.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 2.Hafta
günlük planı indir 2.HAFTA
: Medyanın Hayatımızdaki Yeri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 2.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Birey, Toplum ve Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medyanın Hayatımızdaki Yeri
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler medyanın kendi hayatlarındaki yerini kavrar. Öğrenciler medya okuryazarlığı becerilerinin yaşam becerileriyle ilişkisini anlar.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazete, dergi, TV yayın örnekleri İnternet bağlantısı
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş - Öğretmen, "medya" kavramını açıklayarak derse başlar. - Medyanın zaman içindeki gelişiminden bahseder (gazete, dergi, radyo, TV, internet). 2. Medyanın Hayatımızdaki Yeri - Öğrencilere gazete, dergi, TV yayın örnekleri gösterilir. - Öğrencilerden medyanın günlük hayatlarında nerede ve nasıl yer aldığını tartışmaları istenir. - Beyin fırtınası yoluyla medyanın bilgi, eğlence, iletişim ve sosyalleşme gibi işlevleri belirlenir. 3. Medya Okuryazarlığı Becerilerinin Yaşam Becerileriyle İlişkisi - Öğretmen, eleştirel düşünme, zaman yönetimi ve özel hayat yönetimi gibi yaşam becerilerinin medyanın doğru kullanımıyla geliştirilebileceğini açıklar. - Öğrencilere örnekler vererek medya okuryazarlığının bu becerileri nasıl desteklediğini gösterir. 4. Özetleme ve Değerlendirme - Öğretmen, dersin konusunu özetleyerek medyanın hayatımızdaki rolünü ve medya okuryazarlığının önemini vurgular. - Öğrencilerden kısa bir yazı yazmaları istenir: "Medya Hayatımızı Nasıl Şekillendiriyor?"
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin kısa yazı çalışmaları, medyanın hayatlarındaki yerini ve medya okuryazarlığının önemini anladıklarını değerlendirmek için kullanılır. Öğrencilerin derse katılımlarının gözlemlenmesi de değerlendirmenin bir parçasıdır.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni