8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 21.Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 21.Hafta
günlük planı indir 21.HAFTA
: Farklı Türde Medya İletileri Oluşturma
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 21.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Bilgi Kaynağı Olarak Medya
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Farklı Türde Medya İletileri Oluşturma
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Amacına ve hedef kitlesine uygun farklı medya iletileri oluşturabilme.
Öğretim Yöntemleri: Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler TV yayınları İnternet
Öğrenme Öğretme Süreci:
Öğrencilere farklı medya türlerinin örneklerini göstererek (gazeteler, dergiler, TV yayınları, internet) onları incelemelerini isteyin. Öğrencilere hedef kitle ve amaç kavramlarını açıklayın. Öğrencilerden farklı hedef kitleler ve amaçlar için uygun medya iletileri oluşturmalarını isteyin. Örneğin, bir haber makalesi yazmak, bir reklam metni hazırlamak veya bir sosyal medya gönderisi oluşturmak. Öğrencileri gruplara ayırın ve her gruba farklı bir medya türü atayın. Gruplara hedef kitle ve amaçlarını belirleyerek uygun medya iletileri oluşturmaları için zaman verin. Gruplar çalışmalarını sınıfın geri kalanıyla paylaşsınlar. Öğrencilerle farklı medya türlerinin özelliklerini ve her bir türün güçlü ve zayıf yanlarını tartışın. Öğrencileri medya iletilerinin oluşturulmasında etik ve dürüstlük gibi değerlerin önemi hakkında konuşturun.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin oluşturduğu medya iletilerini değerlendirerek amaçlarına ve hedef kitlelerine uygunluklarını kontrol edin. Öğrencilerin medya iletilerinin oluşturulmasında etik ve dürüstlük ilkelerine uyup uymadıklarını gözlemleyin. Öğrencilerle medya okuryazarlığı ve farklı medya türlerinin kullanımı hakkında bir tartışma yaparak anlayışlarını değerlendirin.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni