8.Sınıf Medya Okuryazarlığı Dersi Günlük Plan - 10. Hafta
8.sınıf Medya Okuryazarlığı dersi 10. Hafta
günlük planı indir 10. HAFTA
: Medya İçeriği Üretiminde Bireysel ve Toplumsal Sorumluluklar
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
8.SINIF Medya Okuryazarlığı DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Medya Okuryazarlığı
Sınıf: 8.Sınıf
Hafta: 10. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: KATILIM ORTAMI OLARAK MEDYA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Medya İçeriği Üretiminde Bireysel ve Toplumsal Sorumluluklar
Süre: 2 Saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler medya içeriği üretirken bireysel sorumluluklarını anlayabilecektir. Öğrenciler medya içeriği üretirken toplumsal sorumluluklarını anlayabilecektir. Öğrenciler medya içeriğinde önyargı, çarpıtma ve dezenformasyon gibi sorunları tespit edebileceklerdir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Beyin Fırtınası
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Gazeteler Dergiler TV yayınlarından görüntüler İnternet kaynakları
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Giriş: Öğretmen, öğrencilere medya okuryazarlığının önemini ve medya içeriği üretirken sorumluluklarımızı vurgulayarak derse başlar. 2. Bireysel Sorumluluklar: Öğrenciler, gerçekçi ve doğrulanmış bilgileri sunma, kaynaklarını belirtme ve yanlış bilgilendirmekten kaçınma gibi bireysel sorumluluklarını tartışırlar. 3. Toplumsal Sorumluluklar: Öğrenciler, medya içeriğinin toplum üzerindeki etkisini, nefret söylemine ve ayrımcılığa karşı durmayı ve bireylerin haklarını savunmayı kapsayan toplumsal sorumluluklarını incelerler. 4. Medya İçeriğini İnceleme: Öğrenciler, gazeteler, dergiler, TV yayınları ve internet kaynakları gibi çeşitli medya içeriklerini incelerler. Önyargı, çarpıtma ve dezenformasyon örneklerini tespit etmeye çalışırlar. 5. Uygulama: Öğrenciler, medya içeriğinde sorumlu bir şekilde nasıl bilgi edinebilecekleri ve bunu başkalarıyla nasıl paylaşabilecekleri konusunda pratik yaparlar. 6. Tartışma: Öğrenciler, medya içeriği üretirken sorumluluklarının önemi üzerine bir tartışma yaparlar.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrenciler, medya içeriği üretirken bireysel ve toplumsal sorumluluklarını anlayan bir sunum hazırlarlar. Öğrenciler, çeşitli medya kaynaklarından önyargı, çarpıtma ve dezenformasyon örneklerini tespit eden bir çalışma yaparlar. Öğrenciler, sorumlu bir şekilde bilgi edinmek ve paylaşmak için medya okuryazarlığı becerilerini kullanma konusunda bir özdenetim formu doldururlar.
..................... Medya Okuryazarlığı Öğretmeni