6.Sınıf Hukuk ve Adalet Dersi Günlük Plan - 30. Hafta
6.sınıf Hukuk ve Adalet dersi 30. Hafta
günlük planı indir 30. HAFTA
: Adaletin Sağlanması İçin Çalışan Kişiler ve Kurumlar
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
6.SINIF Hukuk ve Adalet DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Hukuk ve Adalet
Sınıf: 6.Sınıf
Hafta: 30. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Anlaşmazlıkların Çözümü ve Adaletin Sağlanması İçin Çalışan Kişiler ve Kurumlar
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Adaletin Sağlanması İçin Çalışan Kişiler ve Kurumlar
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Yargılama sisteminin işlevini bilir. Yargı sistemindeki farklı kurumların rollerini anlar. Hukuki anlaşmazlıkların çözümünde adaleti sağlamanın önemini vurgular.
Öğretim Yöntemleri: Sözel Anlatım Tartışma Soru-Cevap Örnekler Verme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Akıllı tahta EBA
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki derste işlenen hukukun temel kavramlarını hatırlatarak derse başlanır. 2. "Adaletin Sağlanması İçin Çalışan Kişiler ve Kurumlar" başlığı altında yargı sisteminin işlevi açıklanır. Hukuki anlaşmazlıkların çözümünde adaleti sağlamanın önemi vurgulanır. 3. Yargı sistemindeki farklı kurumlar sırasıyla tanıtılır: Adalet Bakanlığı, mahkemeler, savcılık, avukatlar. 4. Her kurumun görevleri ve sorumlulukları ayrıntılı olarak anlatılır. Adalet Bakanlığı'nın yargı sistemini yönettiği, mahkemelerin davalara baktığı, savcılığın suçları soruşturduğu, avukatların kişilerin haklarını savunduğu açıklanır. 5. Yargılama sürecinde yer alan savcı, hâkim ve avukat rolleri örnekler verilerek açıklanır. 6. Tartışma ve soru-cevap yöntemi kullanılarak öğrencilere yargı sisteminin işleyişi hakkında sorular sorulur. 7. Son olarak, yargı sistemindeki kurumların işlevlerinin farklı olduğunu ve adaleti sağlamak için birlikte çalıştıkları vurgulanır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden yargı sistemindeki kurumların görevlerini sıralayan yazılı bir çalışma hazırlamaları istenir. Öğrencilere bir hukuki anlaşmazlık senaryosu verilir ve senaryoda hangi kurumların rol aldığını belirlemeleri söylenir. Ders sonunda öğrencilerin konuyu ne kadar anladığını ölçmek için kısa bir sözlü sınav yapılır.