5.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Günlük Plan - 23. Hafta
5.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 23. Hafta
günlük planı indir 23. HAFTA
: Operatörler, İşlem Önceliği ve Problem Çözümü
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 23. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: BT.5.5. PROBLEM ÇÖZME VE PROGRAMLAMA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Operatörler, İşlem Önceliği ve Problem Çözümü
Süre: 4 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Problem çözümünde kullanılabilecek operatörlere örnek verir. (BT.5.5.1.7) Problem çözümünde ifade ve eşitliklere örnek verir. (BT.5.5.1.8) Problem çözümünde işlem önceliğine örnek verir. (BT.5.5.1.9) Verilen bir problemin çözümünde operatörleri kullanır. (BT.5.5.1.10) Verilen bir problemde ifade ve eşitlikleri kullanarak çözüm üretir. (BT.5.5.1.11)
Öğretim Yöntemleri: Örneklendirme Problem Çözme Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Beyaz tahta veya akıllı tahta Marker veya dijital kalem Örnek problemler ve çalışma sayfaları Kodlama platformları (isteğe bağlı)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki derste öğretilen mantıksal işlemler özetlenir. 2. Öğrencilere problem çözümünde kullanılabilecek operatörler tanıtılır (toplama, çıkarma, çarpma, bölme, parantez). 3. Örnekler kullanılarak operatörlerin problem çözümündeki kullanımı gösterilir. 4. Problem çözümünde ifade ve eşitliklerin rolü tartışılır. 5. Öğrencilere işlem önceliği kavramı anlatılır. 6. İşlem önceliği ile ilgili örnek problemler çözülür. 7. Öğrencilere verilen bir problem sunulur ve problem çözümünde operatörlerin kullanımı istenir. 8. Öğrencilerin çözümleri sınıfça tartışılarak eksikler giderilir. 9. Benzer bir problem daha verilir ve öğrencilerden ifade ve eşitlikler kullanarak çözüm üretmeleri istenir. 10. Örnek problemler kodlama yoluyla da çözülebilir (isteğe bağlı).
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Gözlem yaparak öğrencilerin operatörleri ve işlem önceliğini anlayıp anlamadığı kontrol edilir. Problem çözme alıştırmaları verilir ve öğrencilerin çözümleri incelenir. Kodlama platformları üzerinden verilen problemler çözülürse, öğrencilerin kodlama becerileri de değerlendirilir.
..................... Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni